Jaderná zakázka století za stovky miliard korun zůstává zablokovaná a spor se přesouvá k Nejvyššímu správnímu soudu. Korejská společnost KHNP podala kasační stížnost proti předběžnému opatření, které zamezilo podpisu finální smlouvy na výstavbu nových bloků v Dukovanech.
KHNP tvrdí, že postup ohrožuje nejen její investice, ale i české národní zájmy. Ve sporu figuruje i francouzská EDF, která celý tendr napadla.
Zablokovaný podpis
Kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v minulých dnech podala také společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), která má jaderný tendr na starosti.
Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na 7. května. Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl.
Značné škody
Korejská firma přípravu stížnosti avizovala už v minulých dnech. „Domníváme se, že současná situace může způsobit značné škody českým národním zájmům i společnosti KHNP, která je preferovaným uchazečem,“ uvedla společnost.
Korejci zároveň vyjádřili přesvědčení o správnosti celého tendru. „Pokusy zpochybnit výsledek prostřednictvím právních manévrů považujeme za nešťastné a představují podle nás přímý útok na zásady spravedlivé soutěže,“ napsali v dřívějším prohlášení.
Mohlo by vás zajímat
Veřejný zájem
Už v pondělí podala kasační stížnost na soudní opatření k Dukovanům společnost EDU II. „Krajský soud podle společnosti EDU II především nesprávně posoudil otázku, zda veřejný zájem na podpisu smlouvy po několik let trvající transparentní soutěži převažuje nad teoretickou možností žalobce (EDF) ucházet se o zakázku,“ uvedla firma EDU II.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče, Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.