V Polsku se dnes koná 1. kolo prezidentských voleb. Nástupcem konzervativního prezidenta Andrzeje Dudy se chce stát 13 kandidátů. Politologové předpokládají, že v prvním kole se žádnému z nich nepodaří získat více než 50 procent hlasů potřebných k vítězství.

O prezidentovi tak pravděpodobně rozhodne až druhé kolo 1. června.

32 tisíc volebních místností

Volební místnosti budou otevřeny od 7 do 21 hodin. Volební právo má téměř 29 milionů občanů, kteří mohou odevzdat svůj hlas v jedné z více než 32 tisíc volebních místností v Polsku a v 511 okresech v zahraničí. Exit polly lze očekávat po 21. hodině.

Část polské diaspory již odevzdala své hlasy – Poláci v Argentině, Brazílii a na východě Kanady šli k volbám jako první. Později se k nim připojila polská komunita z dalších částí Jižní, Střední a Severní Ameriky. Hlasují i Poláci v Evropě.

Politici odevzdali své hlasy ve volebních místnostech po celém Polsku. Premiér Donald Tusk hlasoval v Sopotech, Magdalena Biejat ve Varšavě a bývalý prezident Lech Walesa v Gdaňsku.

Mohlo by vás zajímat

Mělo pršet a svítí sluníčko

Premiér Tusk po hlasování řekl, že v Sopotech mělo pršet a svítí sluníčko, takže to bere jako velmi dobré znamení. „Od samého začátku jsme věděli, bez ohledu na různé změny nálad – někdy nadšení, někdy obavy – každého z kandidátů,“ řekl Tusk, kterého citovala PAP a zdůraznil, že od začátku bylo jasné, že to bude boj o každý hlas a že žádný člověk – a žádná příčina – nemůže být ignorována.

Premiér odhadl, že očekával jak poměrně vyrovnaný boj v prvním kole, tak vyrovnaný boj ve druhém kole. Prohlásil, že víme, kteří dva kandidáti budou ve druhém kole stoprocentní a o všechno se bude hrát. „Určitě to bude také těžké a vyrovnané,“ řekl Tusk.

volby politik
Jeden ze dvou favoritů prezidentské volby – Rafał Kazimierz Trzaskowski – je polský politik, starosta Varšavy za Občanskou platformu a politolog. V letech 2009–2013 byl poslancem Evropského parlamentu a v letech 2013–2014 ministr správy a digitalizace ve vládě Donalda Tuska. Foto: Mnichovská bezpečnostní konference

Důležité volby

Jeden z favoritů, Rafał Trzaskowski, volil ve Varšavě se svou manželkou Małgorzatou. „Každé volby jsou oslavou demokracie. Volby prezidenta Polské republiky jsou nesmírně důležité, protože volíme osobu, která bude zastupovat všechny Poláky,“ řekl Trzaskowski, který hlasoval ve volební místnosti na základní škole Tonyho Halika č. 16 ve varšavském obvodu Ursynów.

Další favorizovaný kandidát prezidentský kandidát, podporovaný stranou Právo a spravedlnost, Karol Nawrocki v prvním kole voleb u obvodní volební komise č. 81 v Gdaňsku. Doprovázela ho jeho rodina. „Stojí za to převzít odpovědnost za Polsko, a proto vyzývám každého, aby si vybral svého kandidáta a zúčastnil se voleb. To je velmi důležité, protože utváříme naši budoucnost,“ řekl Nawrocki, který odevzdal svůj hlas ve volební komisi na základní škole č. 58 v Gdaňsku.

13 kandidátů

Na hlasovacích lístcích je 13 kandidátů: Artur Bartoszewicz (ekonom), Magdalena Biejat (kandidátka Nové levice), Grzegorz Braun (europoslanec), Szymon Hołownia (předseda Sejmu, kandidát Třetí cesty), Marek Jakubiak (poslanec frakce Svobodných republikánů), Maciej Maciak (vůdce Hnutí za blahobyt a mír), Sławomir Mentzen (kandidát Konfederace), Karol Nawrocki (předseda Institutu národní paměti, kandidát podporovaný stranou Právo a spravedlnost), Joanna Senyszyn (bývalá poslankyně Aliance demokratické levice, ekonomka), Krzysztof Stanowski (novinář), Rafał Trzaskowski (starosta Varšavy a kandidát Občanské strany), Marek Woch (kandidát nestranických místních samospráv), Adrian Zandberg (poslanec, kandidát strany Razem).

Konfrontační kampaň

Kampani dominovala konfrontace mezi proevropským varšavským starostou Rafalem Trzaskowským jako kandidátem nejsilnějšího vládního uskupení premiéra Donalda Tuska a historikem Karolem Nawrockým, stoupencem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nawrockého podporuje strana Právo a spravedlnost (PiS), která v zemi vládla v letech 2015 až 2023.

Trzaskowski už na prezidenta kandidoval, ale v roce 2020 prohrál rozhodující duel s Dudou. Průzkum společnosti IBRiS zveřejněný ve čtvrtek mu přisuzuje 32,6 procenta hlasů, zatímco Nawrockého podporovalo 26,4 procenta dotázaných. Na třetí příčce pravděpodobně skončí kandidát krajní pravice Slawomir Mentzen.

volby kandidát
Polský aktivista, doktor humanitních věd, historik, politik a nezávislý kandidát v prezidentských volbách v květnu 2025 Karol Tadeusz Nawrocki. Je podporován stranou Právo a spravedlnost. V letech 2017 až 2021 působil jako ředitel Muzea druhé světové války v Gdaňsku, od roku 2021 vede Ústav národní paměti ve Varšavě. Foto: Ústav národní paměti

Dvě diametrálně odlišné vize Polska

„Jsou to velmi důležité volby,“ řekl agentuře AFP 42letý ekonom Marcin Woloszyński. „Nabízejí dvě diametrálně odlišné vize Polska, demokratické, evropské, otevřené, sebevědomé a čestné Polsko na jedné straně, a opačnou vizi na straně druhé,“ řekl, když ve Varšavě odevzdal svůj hlas.

Hlavní pravomoci ve vnitřní politice Polska má premiér a parlament, prezident má ale také značné pravomoci. Je velitelem ozbrojených sil, hraje roli v zahraniční a bezpečnostní politice a může vetovat zákony. Funkční období prezidenta je pět let a může být ve funkci maximálně dvě funkční období.

Oprávněných voličů je v Polsku téměř 29 milionů. V zahraničí se zaregistrovalo k hlasování více než půl milionu Poláků, což je o 100 000 více než před pěti lety, napsal server Onet.