Odklad podpisu finální dohody s korejskou KHNP k výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech výrazně narušuje harmonogram celého projektu. Zpoždění o několik měsíců podle vedení společnosti EDU II prodlouží nejen spuštění prvního reaktoru, ale může také výrazně navýšit náklady.

Za zablokováním dohody stojí žaloba francouzské firmy EDF, kterou aktuálně řeší soud. První z nových reaktorů by měl být zprovozněn podle aktuálního stavu na přelomu let 2036 a 2037.

Rostou i náklady

„Každý měsíc zpoždění se na projektu určitě projeví,“ uvedl na dnešní konferenci NextGen Energetika 2035+ v Praze Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná. Připomněl i rostoucí náklady na projekt.

Podpis finální dohody s KHNP byl původně plánovaný na středu 7. května, Krajský soud v Brně ovšem den předtím předběžným opatřením tento podpis zablokoval. Rozhodl tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku.

Ohrožený je i Temelín

Závodský upozornil, že se tím tak posouvá nejen dokončení prvního bloku v Dukovanech, ale i stavba druhého reaktoru a dalších zvažovaných bloků v Temelíně.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Zdroj: ČEZ

O žalobě EDF zatím soud nerozhodl. Společnost Elektrárna Dukovany II, která má jaderný tendr na starosti, proti opatření podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Spolu se zpožděním rostou podle Závodského i náklady na celý projekt. Šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš v minulém týdnu připustil, že v případě zdržení o několik měsíců může jít až o stovky milionů korun.

Kasační stížnost

Závodský odmítl komentáře, že na projektu, který trvá přes deset let, nebude mít zdržení v řádu měsíců žádný dopad. „Pokud máte projekt s harmonogramem, kde jsou přesně dané licenční lhůty a podobně, tak v případě, že se některá fáze posune o několik měsíců, tak se i dokončení stavby o několik měsíců posune,“ podotkl.

Zopakoval, že společnost EDU II v současné době připravuje kasační stížnost proti předběžnému opatření soudu. Podnik má čas do středy 20. května. „Myslím, že máme dost silné argumenty, aby Vrchní správní soud rozhodnutí Krajského soudu o předběžném opatření zvrátil,“ uvedl šéf EDU II. Krajský soud podle něj dostatečně nezvážil veřejný zájem celého projektu. „Není tady nyní projekt s větším veřejným zájmem,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat

KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před společnostmi EDF a Westinghouse. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou vůbec. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.