Takový růst se jen tak nevidí. Akcie společnosti E4U, která vlastní dvě solární elektrárny na jižní Moravě, v posledních 15 dnech skokově vzrostly o 56 procenta. Stačilo k tomu málo: Informace o vyšším zisku a návrh na vysokou dividendu. Vysoké zisky se však neudrží dlouho, do čtyř let firma přijde o nárok na provozní dotace.
Ještě 28. dubna se na pražské burze obchodovala jedna akcie firmy E4U za 216 korun, úterní závěreční kurz již byl 338 korun za kus. Ve středu pak akcie E4U mírně oslabily. Jedná se o malou společnost s tržní kapitalizací okolo 750 milionů korun, která byla dlouhodobě stranou zájmu investorů na pražské burze. To se změnilo až v posledních dvou týdnech.
Dividenda? 42 korun na akcii
Na konci dubna totiž společnost E4U zveřejnila výroční zprávu za rok 2024. Pochlubila se zde navýšením konsolidovaného čistého zisku z 45 milionů na 51 milionů korun a doplacením poslední leasingové splátky za solární elektrárny z let 2008 a 2009. Dle pozvánky na valnou hromadu chce letos E4U na dividendě rozdělil přes 100 milionů korun, což odpovídá 42 korunám na akcii.
E4U prostřednictvím dceřiné firmy Sanergie vlastní dvě fotovoltaické elektrárny (FVE). První z nich má výkon 2,16 MW a nachází se u Dubňan na Hodonínsku. Díky dokončení v roce 2008 se na ni nevztahují solární odvody ani nedávno schválené kontroly ziskovosti. Druhá má výkon 2,21 MW, nachází se u Ratíškovic na Hodonínsku a v provozu je od podzimu roku 2009.
Růst akcií E4U za poslední měsíc

Na rozdíl od jiných účastníků solárního boomu se skupina E4U o zisk z fotovoltaiky rozdělila s širším okruhem investorů (druhým takovým případem je Photon Energy, jehož akcie v posledním roce výrazně oslabují). Od srpna roku 2011 se s akciemi E4U obchoduje na pražské burze a v RM-Systému. Zakladatelé firmy v čele s Petrem Bínou si ponechali 57,3 procenta akcií, zbytek je rozdělen mezi další investory.
Poslední báječná léta s dotacemi
Po doplacení leasingu lze očekávat další růst ziskovosti skupiny E4U, ale jen dočasně. Zvýhodněné výkupní ceny elektřiny platí po dobu 20 let. Starší z elektráren tak přijde o podporu na podzim roku 2028, druhá o rok později. Poté už bude muset firma prodávat elektřinu za tržní ceny.
Dvě fotovoltaiky v majetku E4U vyrobí okolo 5000 MWh elektřiny za rok. V současnosti ji firma prodává za pevnou výkupní cenu, která se dle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pohybuje okolo 18 tisíc korun za MWh. Pro srovnání: tržní cena elektřiny se pohybuje okolo 2000 korun/MWh.