Nové sankce proti Rusku mají zacílit na takzvanou stínovou flotilu převážející ruskou ropu. Shodli se na tom zástupci členských států Evropské unie.
Dvě země nicméně ještě omezení konzultují se svými národními parlamenty. Podle diplomatických zdrojů to ale neznamená, že by balík blokovaly. Nejedná se o Maďarsko ani Slovensko, které mají tradičně k sankcím proti Rusku výhrady, ale o Švédsko a Finsko. Shodu na sankcích potvrdil podle AFP také francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot.
Dvě stovky lodí
Nová omezení zahrnutá v už 17. balíku sankcí se zaměří na lodě z takzvané ruské stínové flotily, tedy zahraniční plavidla, která přepravují ruské ropné produkty. Na příslušném seznamu by mělo být téměř 200 lodí včetně ropných tankerů.
Evropská komise zároveň nedávno rozhodla, že všechny lodě, které proplouvají evropskými vodami, budou muset být pojištěné. Podle projektového koordinátora a analytika Institutu Europeum Filipa Křenka míří opatřením Brusel zejména právě na starší plavidla s nejasným vlastnictvím, která často přepravují sankcionované komodity, jako je ropa z Ruska či Íránu. Tedy stínovou flotilu.
Země EU se rovněž dohodly na rozšíření právního základu sankčního rámce týkajícího se ruských hybridních hrozeb, uvedly diplomatické zdroje. Jedno z nových opatření umožní EU uvalit sankce na plavidla, která ničí podmořské kabely.
Mohlo by vás zajímat
Rozšíření sankčního seznamu
Na aktuální sankční seznamy rovněž přibydou další osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Podle diplomatických zdrojů má jít o 75 osob a subjektů napojených na ruský vojenský průmysl a 30 společností zapojených do obcházení sankcí.
Členské země ještě musí po dohodě svých diplomatů nové sankce potvrdit formálně, očekává se, že se tak stane v úterý 20. května v rámci jednání ministrů zahraničí zemí EU.
Plyn se do balíku nedostal
Původně se spekulovalo, že balíček bude obsahovat také zákaz dovozu ruského zkapalněného plynu (LNG) do Evropy, nakonec ale komise od tohoto kroku upustila. Narazila totiž na odpor některých zemí a zároveň panuje nejistota ohledně alternativních zdrojů.
Pro schválení sankcí je potřeba jednomyslnost a Maďarsko a Slovensko, které udržují s Ruskem úzké vztahy, už několikrát zopakovaly, že jakékoli sankce týkající se energetického sektoru zablokují. Zatím poslední, šestnáctý soubor sankcí proti Rusku, byl schválen 24. února, v den třetího výročí ruské invaze na Ukrajinu. Zaměřil se mimo jiné na omezení vývozu hliníku z Ruska a rovněž na takzvanou ruskou stínovou flotilu.
Text jsme aktualizovali