Skupina ČEZ loni oslabila svou pozici na trhu s elektřinou. Její podíl na objemu dodané elektřiny se snížil z předloňských 42,3 procenta na 38,5 procenta. Jak vyplývá z čerstvě zveřejněné statistiky za rok 2024, kterou Ekonomickému deníku poskytl správce energetického trhu OTE, posilovaly naopak společnosti Powertica Energie, Pražská energetika a Pražská plynárenská.
Powertica Energie je skokanem roku. Zatímco předloni její tržní podíl nepřekročil jedno procento, loni už kontrolovala přes 4 procenta trhu. Značný podíl na růstu firmy má vítězství v soutěži, kterou vyhlásil největší odběratel elektřiny v Česku, tedy Správa železnic. Vedle toho Powertica Energie, která patří do skupiny miliardáře Pavla Tykače, získala celou řadu velkých zákazníků v průmyslu a veřejném sektoru.
PRE expanduje v dodávkách firmám
Dařilo se také Pražské energetice (PRE), která si upevnila druhou pozici na trhu s elektřinou a zvýšila náskok před třetí skupinou E.ON. Roste hlavně v oblasti dodávek firmám a dalším větším zákazníkům (B2B).
„Celkový objem dodaný v roce 2024 v segmentu B2B byl u elektřiny 4572 GWh, což je o 11 % více než v roce 2023. Zemního plynu v roce 2024 PRE dodala 1259 GWh, což prezentuje meziroční růst dodávky o 197 %,“ uvedla PRE v nedávno zveřejněné výroční zprávě.

ČEZ přišel o část zákazníků
Naopak ČEZ ve výroční zprávě přiznává, že část svých zákazníků loni ztratil. „Vzhledem ke zvýšení aktivit konkurence a vzniku některých nových konkurentů zaznamenala společnost ČEZ ESCO v roce 2024 mírné snížení tržního podílu. Pokles počtu zákazníků a odběrných míst nastal hlavně v segmentu B2G (tj. zákazníků z veřejného sektoru – pozn. red.),“ uvedl ČEZ.
Mezi další dodavatele, kteří loni ztráceli tržní podíl, patří společnosti Engie Energy Management CZ a Alpiq Energy se zaměřením na velké zákazníky. Zatímco v roce 2023 jejich tržní podíl převyšoval jedno procento, loni už spadl pod tuto hranici.
Mohlo by vás zajímat
Posuny na trhu s plynem
Největším dodavatelem plynu v České republice zůstává skupina innogy, její tržní podíl se v posledních letech stabilizoval okolo 30 procent. Druhou pozici udržela Skupina ČEZ. Když sečteme ČEZ Prodej a mateřskou společnost, tak její podíl loni dosahoval 19,5 procenta (o 1,25 procentního bodu méně než v roce 2023). Trojkou na trhu zůstává Pražská plynárenská, která v meziročním srovnání mírně posílila.

Pokud se někomu dařilo, tak je to firma SPP CZ, za kterou stojí hlavní slovenský dodavatel plynu SPP. Její podíl na českém trhu za jediný rok vyrostl z necelých 4 procent na 6,3 procenta. Výše zmíněná Pražská energetika navýšila podíl na trhu s plynem z předloňských 1,17 na 2,35 procenta. Z přehledu největších dodavatelů naopak zmizel německý Wingas, který v letech před energetickou krizí zásoboval 5 až 6 procent trhu.
Příliv i odliv zákazníků
Zřetelný odliv zákazníků od společností ČEZ Prodej a ČEZ ESCO je patrný také z přehledů o počtu zákazníků, které na měsíční bázi sleduje OTE. Jak Ekonomický deník informoval v lednu, předcházejících 12 měsíců obě firmy ztratily zhruba 59 tisíc odběratelů. Souvisí to nejspíš s faktem, že ČEZ držel ceny energií poměrně dlouho vysoko a výrazně zlevnil až od letošního ledna.
Mezi tři nejrychleji rostoucí dodavatele elektřiny, co se týká počtu zásobovaných odběrných míst, naopak podle OTE loni náležely společnosti Tedom energie, Pražská plynárenská a Pražská energetika.
Také na trhu s plynem oslabuje největší hráč, kterým je v tomto případě innogy Energie. Její portfolio se během loňského roku zmenšilo o 45 tisíc na 1,094 milionu odběrných míst. Přírůstek ve výši okolo 5 tisíc odběrných míst vykázaly společnosti E.ON Energie, Pražská energetika a Tedom energie.