Liknavost úředníků, nebo politický záměr? Pro výpočet nové „superdávky“ stále chybí kalkulačka. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václava Krásy zřejmě proto, aby nevyšlo najevo, že reforma sociálních dávek velké části potřebných nepomůže.
Významné zjednodušení a zefektivnění systému dávek, anebo paskvil, na který lidé v nouzi spíš doplatí? Nová reforma sociálních dávek je zahalena „v mlze“.
Čtyři dosavadní dávky – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení – má od 1. října nahradit jediná dávka státní sociální pomoci, takzvaná „superdávka“. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od ní slibuje lepší zacílení pomoci. A nejen to.
Kdo získá nárok na dávku?
Nové pojetí „superdávky“ má podle resortu více zohlednit pracovní aktivity lidí nebo odstranit takzvané „body zlomu“, kdy při překročení parametrů o nepatrnou část ztrácí lidé na dávku nárok.
Jaké budou dopady na zranitelné skupiny v praxi, je ale otázka. Zatím totiž není zveřejněná kalkulačka, ze které bude možné reálná čísla vyčíst. Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása se domnívá, že kalkulačka dosud nebyla zveřejněna z politických důvodů, protože se „ukáže, že na zákon větší část lidí pobírajících dávky doplatí“.
Mohlo by vás zajímat
MPSV: Je to složitá matérie
Podle Kateřiny Procházkové z odboru komunikace ministerstva práce a sociálních věcí jde o „velmi složitou matérii“ a musí se počkat na dokončení legislativního procesu. Ještě chybí podpis prezidenta.
„Není to nic jednoduchého. Kalkulačka kombinuje různé faktory a vlivy,“ uvedla Procházková. Kalkulačka by podle ní měla být postavená tak, aby nebyla „jen orientační“, vstupy i výstupy mají být individualizované.
Nejsou úspory jako úspory
Václavu Krásovi ale kromě absence kalkulačky vadí i to, že zákon nezohledňuje úspory například na nákup motorového vozidla pro osoby se zdravotním postižením.
„Zásadní pochybení je i v tom, že u dvoučlenné rodiny, kde je pečující osoba, která pečuje o závislou osobu a kvůli tomu nepracuje, ztrácí tato rodina nárok na bonus za pracovní aktivitu a tím dojde ke snížení dávky,“ upozornil Krása.

O kolik se dávka sníží, však podle něj není možné nyní stanovit. U takzvaných ohrožených osob je sice mírnější koeficient výpočtu, ale velmi nepatrný. „A zase záleží na tom, jak bude vypadat vzorec pro výpočet. Tedy čekáme na kalkulačku,“ dodal.
Ohrožená bankovní konta?
Na jednání sněmovního výboru pro sociální politiku Krása také vyslovil pochybnosti o rozšíření vstupu do bankovních kont u lidí, kteří pracují, a přesto jsou jejich příjmy nedostatečné a mají nárok na některou z dávek. Například přídavek na dítě.
Zastaralý a nepřehledný systém
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nedávno uvedl, že takzvaná ReVize dávek znamená zásadní změnu k lepšímu. Dosavadní systém je podle něj zastaralý a nepřehledný. Většina domácností v tíživé finanční situaci v současnosti čerpá kombinaci několika různých dávek, což může být komplikací jak pro domácnosti samotné, tak pro stát kvůli administrativní zátěži.
„Navíc současný systém neobsahuje dostatek motivačních prvků k aktivnímu zlepšování životní situace. Naším cílem je primárně podpořit snahu občanů se o sebe postarat, aby nemuseli spoléhat na stát a pasivně čekat na podporu,“ uvedl ministr.
Soběstační, nebo ne?
Samotné shrnutí několika různých dávek pod jednu superdávku ale například Krása nepovažuje za příliš šťastné. Většina lidí podle něj totiž stejně nebude žádat o jednu dávku jako takovou, ale vždy o některou součást – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo příspěvek na živobytí. „Zákon považuji za velmi špatný, nepřinese žádnou úsporu byrokracie. Potřeby osob se zdravotním postižením byly zohledněny velmi málo,“ dodal.
Vniveč podle něj přišlo také úsilí, aby mezi ohrožené skupiny patřili například příjemci invalidních důchodů v 1. stupni nebo aby byl vyšší energetický koeficient pro osoby závislé na péči. „S ničím jsme však neuspěli,“ posteskl si Krása.
První stupeň není zahrnutý do zranitelných skupin podle Kateřiny Procházkové proto, že většina lidí, která do něj spadá, pracuje. Zaměstnavatel ani nemusí vědět, že jsou do 1. stupně zařazeni. „Jsou soběstační, výdělečně činní,“ uvedla.
Adresně a spravedlivě
Mezi zranitelné osoby v systému pomoci v hmotné nouzi patří lidé, kteří pobírají příspěvek na péči ve 2. až 4. stupni závislosti, a lidé, kteří o ně pečují. Dále jde podle úřadu o invalidní osoby ve 3. stupni. „Od současného systému se rozšířil okruh zranitelných osob i o osoby invalidní ve 2. stupni,“ informovalo Ekonomický deník ministerstvo.

Opakovaně také zaznělo, že stěžejním cílem úpravy nové dávky je stanovit nárok adresně a spravedlivě pro ty, kteří ji skutečně potřebují, tedy nemají velký majetek a ani úspory.
Z komunity pečujících zní ale aktuálně obavy, že budou trestány například rodiny, které spoří pro své handicapované členy a chtějí je do budoucna zabezpečit.
Ocenění snaživých
„Záměrem je ocenit a podpořit zejména ty jednotlivce a rodiny, které se snaží svou situaci řešit vlastním přičiněním, nikoliv však žadatele o dávku trestat či ohrozit zranitelné skupiny. Proto je jasně definován okruh zranitelných osob, které mají v rámci hodnocení a výpočtu dávky určité zvýhodnění,“ uvedl resort.
Obecně se jedná podle něj o dávku, která je testovaná na příjem a majetek, kdy za příjem se jako dnes považují důchody. K příspěvku na péči se v tomto případě nepřihlíží. Co se týká hodnocení majetku, na rozdíl od dnešního systému pomoci v hmotné nouzi, kde je test majetku poměrně přísný, jde v nové dávce o jasně vymezený test.
Majetkový test
„Cílem majetkového testu při určování nároku na novou dávku je vyloučení nároku u domácností, které mají vlastní hodnotný majetek nebo úspory v takové výši, že k naplnění svých potřeb mohou využít vlastní zdroje,“ upozornilo ministerstvo.
Zohledňovat se bude počet nemovitostí, automobilů i výše úspor. Započítávány nebudou investiční produkty s podporou státu, například stavební spoření či doplňkové penzijní připojištění.
Máte dvě nemovitosti? Jednu prodejte
Domácnost by mohla mít dvě nemovitosti, druhou by ale musela do tří let prodat. Vozidlo by mohl mít v průměru každý dospělý v rodině. Rozhodovala by i výše úspor. Mohly by být ve výši do 200 tisíc až 400 tisíc korun podle počtu členů domácnosti.
Zároveň podle ministerstva platí, že úřad práce nebude sledovat jednotlivé transakce na účtech, ale půjde primárně o aktuální stav na účtu kvůli posouzení, zda má žadatel na dávku státní sociální pomoci nárok.
Chudí budou chudší
Reformu dávek zkritizovala poté, co prošla třetím čtením v poslanecké sněmovně, také Platforma pro sociální bydlení. „Přijala sice například zvýšení životního minima, ale jen v minimalistické variantě, která zdaleka neodpovídá inflaci základních životních potřeb posledních let. Chudí lidé tak budou ve výsledku ještě chudší a jejich vyhlídky na zlepšení životní situace budou mizivé,“ kritizoval návrh advokační expert Platformy pro sociální bydlení Mikoláš Opletal.
Ředitelka Platformy pro sociální bydlení Barbora Bírová už dříve uvedla, že v reformě zůstávají nízké uznatelné náklady na bydlení, které nedorovná ani nový pracovní bonus. Nejsou v ní nijak zohledněné exekuce ani insolvence a životní minimum, které je pro výpočet dávky klíčové, ani po navýšení nebude odpovídat cenám základních potřeb.