Bankovní rada České národní banky (ČNB) bude na středečním zasedání rozhodovat mezi ponecháním základní úrokové sazby na 3,75 procenta a jejím snížením na 3,5 procenta. Podle analytiků existují ekonomické argumenty pro obě varianty. Někteří zároveň upozorňují, že případné snížení sazeb by mohlo být na delší dobu poslední – tuto možnost připustila i viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

„Očekávám, že ČNB ponechá sazby beze změny na úrovni 3,75 procenta. Úroky totiž již nyní nejsou příliš vzdálené neutrálním sazbám. Toto snížení by si národní banka pravděpodobně ponechala pro chvíli, kdy by tuzemská ekonomika vykazovala výraznější slabost,“ uvedl Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus.

Ponechání sazeb beze změny považuje za mírně pravděpodobnější také hlavní ekonom skupiny Roklen Jan Berka. Varuje před přetrvávajícími proinflačními riziky – například setrvačnou inflací ve službách a stavem trhu práce. „Klademe důraz oproti prognóze na silnější růst mezd. Na březnovém zasedání byla do výčtu rizik přidána i eskalace obchodních válek. Z posledních dat pak proinflačně působí i nad očekávání dobrý odhad vývoje HDP za první čtvrtletí,“ uvedl.

Inflační tlaky a služby jako překážka uvolnění

K podobnému závěru dochází i konzultant společnosti 4fin Jan Schwarzbach. Podle něj inflace v posledních měsících stabilizovala těsně pod třemi procenty, což je horní hranice tolerančního pásma ČNB. „Tento stav spolu s domácími inflačními tlaky, zejména ve službách, nedává bankovní radě dostatečný prostor pro uvolnění měnové politiky,“ míní Schwarzbach.

Podle Ondřeje Kozla, provozního ředitele platformy Fingood, by si české firmy snížení sazeb přály, ale proti stojí nejistota plynoucí z globální situace. „Ve světle celních válek, které vyvolaly Spojené státy, bude bankovní rada spíše vyčkávat. Počítám se stabilitou sazeb na současné úrovni, která nejspíš vydrží celou první polovinu roku,“ řekl.

Mohlo by vás zajímat

Prostor pro snížení vidí Investika i Jet Investment

Naopak hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil očekává snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. „Česká ekonomika i inflace se vyvíjejí v souladu s očekáváním. Nad očekávání silná koruna navíc zpřísňuje měnovou politiku sama o sobě, což otevírá prostor pro snížení úroků,“ uvedl.

Snížení sazeb předpokládá i Milan Gašo, finanční ředitel skupiny Jet Investment. Podle něj by krok odpovídal deklarované strategii ČNB – tedy pozvolnému a přerušovanému snižování sazeb. Na předchozích čtyřech zasedáních banka střídala pokles o čtvrt bodu a stabilitu. Naposledy v březnu ponechala sazby beze změny.

Snížení může být poslední

Snížení sazeb očekává i analytik Bidli Petr Špirit. Současně ale upozorňuje, že může jít o poslední pokles na několik měsíců. „Kvůli růstu reálných mezd, vyšší potenciální inflaci, silnému růstu cen nemovitostí a napjatému trhu práce,“ vysvětlil.

Podle Jana Berky z Roklenu se již dříve členové bankovní rady vyjádřili, že 3,5 procenta představuje pravděpodobně budoucí neutrální úroveň úrokových sazeb. Pokud by nyní ČNB k tomuto kroku přistoupila, šlo by podle něj o jednu z posledních úprav sazeb v roce 2025.