Maďarsko se pod vládou premiéra Viktora Orbána prezentuje jako země blízká Rusku. Rosatom bude jižně od Budapešti stavět dva nové jaderné bloky, Orbánova vláda se odmítá vzdát dodávek ropy a zemního plynu z Ruska a tak dále. Realita je však poněkud složitější. Už i Maďaři dovážejí neruský plyn ze západního směru.

V minulých dnech a týdnech tak Maďaři vedle tradičních 19 až 20 milionů metrů krychlových původem ruského plynu denně ze Srbska dováželi ještě okolo 10 milionů m3 plynu neruského původu z rakouské sítě. Tyto dodávky doplnila domácí těžba plynu v rozsahu okolo 4 milionů m3 za den a také dodávky z Rumunska (cca 3 miliony m3 denně). Dodávky z Chorvatska, které má LNG terminál na ostrově Krk, zůstaly zanedbatelné, uvádí na svém webu plynárenská společnost FGSZ.

Indicie ukazují na plyn z Norska

Maďaři tak má k dispozici celkem slušný objem plynu – 37 milionů m3 na každý den. Vedle pokrytí domácí spotřeby a ukládání plynu do zásobníků část přeprodávají dále. Konkrétně na Slovensko dodávají okolo 7,5 milionu m3 plynu denně, dalších 6 milionů m3 směřuje na Ukrajinu.

Dobře informovaný zdroj z prostředí mezinárodního obchodu s plynem odhaduje, že dodávky z Rakouska zčásti směřují právě na Ukrajinu. Velcí evropští obchodníci s plynem pomáhají zemi pod ruským útokem pokrýt spotřebu v situaci, kdy ukrajinské podzemní zásobníky jsou po zimě skoro prázdné a tamní těžba plynu klesla na polovinu po sérii ruských útoků na těžební zařízení. Zbytek plynu ze západu Maďaři ukládají do svých zásobníků, nebo touto cestou kompenzují navýšené dodávky na Slovensko.

Původ plynu dodávaného z rakouské do maďarské sítě je nejasný, následující indicie nicméně ukazuje na norský původ. „Vtipné je, že Maďaři opakovaně posílají varování, že plyn z Rakouska nesplňuje jejich normy. Jedná se totiž často o plyn původem z Norska, který má odlišné složení než ruský. Ale zatím se nic nestalo,“ řekl Ekonomickému deníku dobře informovaný zdroj. Jisté potíže s odlišným složením norského plynu se projevily i v Česku.

Mohlo by vás zajímat

Rumunský plyn místo ruského?

Tato maďarská „nevěra“ vůči dodávkám energií z Ruska může být ještě zajímavé pokračování. Maďaři se dlouhodobě zajímají o dodávky z Rumunska, které by mělo po zahájení těžby z podmořských vrtů v Černém moři skokově navýšit svou produkci. Pozoruhodné je, že o dodávkách rumunského plynu v březnu osobně vyjednával ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó, který má pověst největšího rusofila v Orbánově vládě.

Společný podnik rakouské OMV a rumunského státního Romgazu zahájil vrtné práce v Černém moři v březnu. Od roku 2027 mají nové vrty v rámci projektu Neptun Deep dodávat okolo 8 miliard m3 plynu ročně. Rumunsko se poté změní ve významného exportéra plynu (dnes musí okolo 10 procent spotřeby pokrývat dovozem z Ruska). Co se týká jednání o dodávkách do zahraničí, Maďarsko je dlouhodobě nejsnaživějším zájemcem.