Vlivný úřad, který zčásti určuje ceny energií a hlídá fungování trhu s elektřinou a plynem, si výrazně finančně polepší. Podle návrhu, který předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu, se poplatky na provoz Energetického regulačního úřadu zvýší o zhruba 67 procent, a to už během letošního roku. Zaplatí je ve svých fakturách všichni spotřebitelé energií.
Návrh nařízení vlády o stanovení sazby poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu (ERÚ) počítá s tím, že v případě spotřebitelů elektřiny poplatek vzroste ze současných 2,39 koruny na 4 koruny za měsíc na každé odběrné místo. Druhý poplatek zvýší cenu ze stávajících 1,34 Kč/MWh na 2,20 Kč/MWh spotřebovaného plynu. Běžná domácnost tak na fungování ERÚ přispěje 50 až 100 korunami za rok.
Růst z 280 na 470 milionů korun
Zmíněný poplatek navyšuje celkovou cenu, kterou firmy a domácnosti hradí za elektřinu a plyn. Jeho podíl i po navýšení zůstane okrajový, v případě maloodběratelů se jedná řádově o jedno promile z celkových plateb. ERÚ si díky růstu poplatků výrazně polepší. Zatímco před navýšením vybral okolo 280 milionů korun ročně, po navýšení to má být už 470 milionů.
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve svém návrhu upozorňuje, že četné novely energetického zákona významně rozšířily kompetence regulačního úřadu. To by se mělo odrazit ve finančním a personálním posílení ERÚ. Stanovená sazba poplatku se navíc nezměnila od roku 2016; výrazný růst všech cen i mezd od té doby netřeba připomínat. ERÚ má v současné době problém nabídnout dostatečně atraktivní plat, aby získal nové zaměstnance.
Ušetří také státní rozpočet, který musel začít na fungování ERÚ přispívat. Konkrétně v loňském roce se jednalo o 20,3 milionu korun, letos tato dotace vzroste na 80,5 milionu korun.
Mohlo by vás zajímat
Ministerstvo financí chce odklad
Návrh nařízení vlády o stanovení sazby poplatku na činnost ERÚ prochází připomínkovým řízením. Tři úřady mají k návrhu vážné výhrady. Ministerstvo financí nesouhlasí s tím, že zvýšení má nastat už během tohoto roku, a navrhlo změnu posunout až na 1. ledna 2026. Stejný požadavek mělo také ministerstvo vnitra, v jeho případě šlo o doporučující připomínku.
Ministerstvo dopravy má výhrady k navýšení poplatku za elektřinu, argumentuje negativním dopadem na železniční dopravu a městskou hromadnou dopravu. „Tím by došlo k prodražení ekologičtější formy elektrické drážní dopravy oproti jiným druhům dopravy (například silniční) a v tomto důsledku nežádoucímu snížení její konkurenceschopnosti,“ varuje ministerstvo vedené Martinem Kupkou (ODS).