Polsko hodlá posilovat vztahy na obranné bázi s Norskem. To sice není členem Evropské unie, ale myšlenkově to má stejné jako Polsko, řekl na norsko-polském semináři o obranném průmyslu polský ministr národní obrany a místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jsme velmi vděční
„Norští vojáci, jejich technika chránící letiště v Jasionce, baterie NASAMS, které zabezpečují vzdušný prostor nad největším a nejdéle fungujícím uzlem – jsou symbolem polsko-norské spolupráce, která se uskutečňuje jak v rámci Severoatlantické aliance, tak prostřednictvím Norských fondů, za což jsme velmi vděční. Poláci to velmi oceňují,“ prohlásil polský vicepremiér Władysław Kosiniak-Kamysz.
„Norsko nepatří do Evropské unie, ale je součástí společenství myšlenek, hodnot, strategie a bezpečnosti,“ doplnil na semináři, kterého se účastnil také norský ministr zahraničních věcí Espen Barth Eide. Politici diskutovali o posílení spolupráce v oblasti bezpečnosti.
Spolupráce a její rozvoj
Kosiniak-Kamysz přijel na jednání přímo ze Sejmu, kde si vyslechl výklad Radosława Sikorského o úkolech polské zahraniční politiky. A právě o jeho diagnóze bezprecedentně těžkého okamžiku pro Evropu a bezpečnostních výzev oba politici během panelu hovořili.
Władysław Kosiniak-Kamysz zdůraznil, že Polsko a Norsko úspěšně budují spojenecké vztahy již dlouhou dobu. „Chci, aby si ti, kteří nevědí, a pravděpodobně je to nejvíce zajímá, uvědomili, že toto povědomí o polsko-norské spolupráci existuje již dlouhou dobu: podporovali nás norští piloti, kteří byli umístěni na naší letecké základně, odkud prováděli lety chránící polský vzdušný prostor. Děkuji vám za to mnohokrát. Měl jsem zde možnost setkat se zde s ministrem obrany Norského království,“ řekl vicepremiér.

Pozvánka do Unie pro Ukrajinu
Władysław Kosiniak-Kamysz několikrát zdůraznil, že ačkoli Norsko nepatří do Evropské unie, je důležitým partnerem při budování bezpečnosti na kontinentu. Informoval také, že společně s šéfem norského ministerstva národní obrany připravuje předpoklady nové dohody mezi Polskem a Norskem, týkající se budoucí spolupráce ministrů národní obrany, armády a obranného průmyslu obou zemí.
„Po 30 letech se domníváme, že musíme starou dohodu opustit a vytvořit novou, protože situace je radikálně odlišná,“ řekl. Zmínil také takzvanou Bílou knihu obrany, tedy plán na zlepšení evropské obrany, který Evropská komise představila v březnu.
Mohlo by vás zajímat
„Věřím, že nový program ReArm Europe je určen nejen členům Evropské unie, ale také našim železným spojencům. Z tohoto důvodu bylo tak důležité vytvořit společné podniky mezi Polskem a Norskem, možná i za účasti Ukrajiny. Byla by to pro ni skvělá pozvánka ke vstupu do Evropské unie. Přestože se jedná o složitý proces, společné podnikatelské iniciativy, zejména v oblasti bezpečnosti, jsou měřitelným signálem života v komunitě,“ konstatoval vicepremiér.
Strategické aliance na severu
Šéf ministerstva národní obrany také upozornil, že právě na sever Evropy by se mělo při budování strategických aliancí přesunout těžiště. „Norové a Poláci se dobře znají. Máme podobnou citlivost k historii a tradici, stejně jako velmi dobrý smysl pro vzájemné potřeby. Pokud bude náš hlas v Evropě více slyšet, vidím budoucnost kontinentu v rámci severoevropské aliance, do které chce Polsko patřit. Polsko-skandinávská aliance, pobaltská aliance, to je pro Evropu povzbuzující,“ zdůraznil Kosiniak-Kamysz.
Norsko-polský seminář obranného průmyslu se uskutečnil den po setkání státního tajemníka na Ministerstvu národní obrany Pawła Bejdy s ministryní národní obrany Norska Marte Gerhardsen. Jednání se zaměřila na obrannou spolupráci mezi Polskem a Norskem, se zvláštním důrazem na aktuální bezpečnostní výzvy a dlouhodobé zbrojní projekty.