Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ může podepsat smlouvu s korejskou společností KHNP o stavbě dvou nových bloků. Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zamítl stížnosti francouzské EDF, která v soutěži neuspěla. ÚOHS zakázku na nové jaderné bloky posuzoval neobvykle dlouho – osm měsíců, z toho šest v druhoinstančním řízení.
„Dnes v poledne byla všem účastníkům řízení doručena zpráva o výsledku druhostupňového řízení. Spolu s tímto rozhodnutím přestalo platit předběžné opatření, které zakazovalo společnosti Elektrárna Dukovany II uzavřít smlouvu s preferovaným uchazečem,“ řekl Petr Mlsna na tiskové konferenci. Dodal, že EDF i Westinghouse zpochybnili využití bezpečnostní výjimky dle zákona o veřejných zakázkách pozdě. Také všechny ostatní námitky Úřad zamítl.
ÚOHS rozhodl spor o dukovanský tendr v neprospěch stěžovatelů, tedy společností Électricité de France (EDF) a Westinghouse Electric Company, loni na konci října. Proti tehdejšímu prvoinstančnímu rozhodnutí se oba neúspěšní uchazeči o „zakázku století“ odvolali; přesněji řečeno podali rozklad. Ve druhé instanci o námitkách rozhodoval předseda Úřadu Petr Mlsna.
Stížnost i na neobvyklé rozšíření zakázky
Oba navrhovatelé si stěžovali na údajně nezákonný postup zadavatele, tedy společnosti Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ, spočívající v nedodržení základních zásad zadávání veřejných zakázek. Konkrétně jim vadil výběr preferovaného dodavatele místo vítěze a dále si stěžovali například na podstatné rozšíření předmětu plnění veřejné zakázky z původního jednoho bloku na dva až čtyři bloky.
Oba navrhovatelé upozorňovali také na údajné porušení nařízení o zahraničních subvencích, tedy otáuku skryté státní podpory od jihokorejské vlády. Společnost Westinghouse navíc kritizovala zadání zakázky na základě tzv. bezpečnostní výjimky. V platnosti však i po prvoinstančním rozhodnutí zůstalo předběžné opatření, kterým ÚOHS zakázal společnosti Elektrárna Dukovany II uzavřít smlouvy s korejskou KHNP.
Mohlo by vás zajímat
EDF námitky doplnilo, Westinghouse je stáhl
EDF později využilo svého práva a stížnost k ÚOHS doplnilo. Podle informací Ekonomického deníku upozornilo na sporné informace v nabídce korejské KHNP – tedy o příslib 60procentního podílu českých dodavatelů na stavbě a deklarovanou technologickou nezávislost na americké společnosti Westinghouse. Právě tato doplnění protáhla délku řízení, stejně jako komplikované doručování pošty do centrály KHNP v Jižní Koreji, řekl dnes Petr Mlsna.
Jinou cestu zvolil Westinghouse, který se v lednu dohodl na smírném řešení licenčních sporů s korejskou KHNP. Na konci února ÚOHS informoval, že Westinghouse bere zpět svou stížnost včetně rozkladu vůči výsledku prvoinstančního řízení. Takové ústupky samozřejmě nebudou zadarmo; podle korejského tisku má Westinghouse získat lukrativní zakázky na všech projektech KHNP v zahraničí.
Podpis smlouvy „v řádu týdnů“
Verdikt ÚOHS otevírá cestu k brzkému podpisu smlouvy s KHNP. Premiér Petr Fiala (ODS) již na konci března řekl, že vláda očekává uzavření finálních smluv ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech v několika nejbližších týdnech. Dohody jsou téměř hotové, jejich podpis se zdržel mimo jiné kvůli požadavku české vlády na aspoň třicetiprocentní podíl účasti na projektu pro dodavatele z Česka.
Podobně se před dvěma týdny vyjádřil na konferenci v poslanecké sněmovně člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač. Podle jeho slov probíhají intenzivní jednání „na dvou frontách.“ Vedle vyjednávání s Korejci totiž ČEZ jedná s vládou o podobě státní podpory pro nové dukovanské bloky.
Stále platí předpoklad, že stát na stavbu nových bloků poskytne půjčku, kterou bude společnost Elektrárna Dukovany II splácet po dobu 30 let. Podmínkou je získání souhlasu ze strany Evropské komise, která loni notifikovala státní podporu pouze pro jeden nový blok.