Některé vojenské bezpilotní letouny zřejmě budou podléhat jednoduššímu způsobu certifikace než pilotovaná letecká technika. Předpokládá to novela o ozbrojených silách, kterou ve středu schválila Sněmovna. Úprava, kterou dostane k posouzení Senát, má podle ministerstva obrany mimo jiné usnadnit zavádění nových bezpilotních letadel do armády.

Vojenské bezpilotní letouny se mají podle novely roztřídit podle míry rizika souvisejícího s druhem provozu daného typu stroje. „V současnosti musí být bezpilotní prostředky certifikovány stejným způsobem jako pilotovaná letecká technika. Vzhledem k váhové rozmanitosti bezpilotních prostředků nová právní úprava navrhuje zjednodušení certifikace v závislosti na míře rizika spojeného s jejich provozem,“ uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.

Hodnocení rizik nebude podle úřadu záviset pouze na typu vojenského bezpilotního letadla, ale i na typu úkolu, který bude plnit, nebo na prostředí, ve kterém bude provozován. Rizika se budou posuzovat také například podle toho, zda je součástí letounu zbraňový systém nebo zda by mohl přepravovat osoby či nebezpečný materiál.

Inspirace z EU

Způsob posuzování a schvalování bezpilotních letadel vychází podle ministerstva ze způsobu posuzování bezpilotních systémů v Evropské unii. Ve značné míře je s nezbytnými vojenskými specifiky uplatňován i ve vojenském letectví jednotlivých členských států NATO.

Novela celkově upravuje proces schvalování způsobilosti vojenské letecké techniky. Upřesnění podmínek je podle důvodové zprávy nezbytná pro zachování bezpečnosti letového provozu i pro hladké zavádění techniky nové, a to včetně letounů páté generace. Patří k nim americké stroje F-35, kterých Česko pořídí 24 za 150 miliard korun i se servisem.

Mohlo by vás zajímat