Polská armáda má první ženu pilotku stíhačky F-16, oznámil na sociálních sítích ministr národní obrany a místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministr důstojnici pogratuloval a prozradil, že ke skupině polských pilotů F-16 se už brzy připojí druhá žena.
Brzo přibude i druhá žena za kniplem
„Důležitá zpráva pro naše letectvo a celé polské ozbrojené síly – první žena se stala pilotkou F-16! Důstojnice slouží na 32. základně taktického letectva v Łasku. Výcvik získala v USA a nyní může pilotovat naše stíhačky. Velká gratulace! Další pilotka absolvuje výcvik na 31. základně v Krzesinách. Jsme na vás hrdí!“ napsal na síti X Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jméno první polské pilotky stíhačky F-16 není zveřejněno z důvodu specifičnosti služby.
„Další skleněný strop praskl. To je velmi dobrá informace a vzkaz pro všechny ženy, které se chtějí stát pilotkami a uvažují o zapojení do bojového letectví, že neexistují žádná omezení. A to samé bude platit i pro F-35,“ řekl inspektor letectva na generálním velitelství generálmajor Ireneusz Nowak. Od roku 2010 vycvičil jako instruktor pilot desítky mladých pilotů na letounech F-16, které jsou pilířem polských obranných schopností v polských vzdušných silách.
Snažila se velmi dlouho
„Znám kapitánčin příběh. Vím, že se snažila velmi dlouho, projevila mimořádnou motivaci, vytrvalost, trpělivost a nakonec se to vyplatilo,“ pokračuje generál Nowak.
Inspektor letectva zároveň zdůraznil, že každý pilot vstupující do velmi nákladného výcviku na F-16 musí splňovat stejné standardy z hlediska kvality plnění úkolů ve vzduchu. „Jsem rád, že boříme nové bariéry a posouváme se dál. Dá se říci, že v polské armádě, pokud každá z žen, pokud splňuje příslušné standardy, má již otevřenou cestu ke každé specializaci,“ uzavírá generál.
Škola Orlů
F-16 Fighting Falcon je víceúčelový stíhací letoun čtvrté generace vyráběný americkým závodem Lockheed Martin.
V roce 2003 byly ve Škole Orlů v Dęblinu podepsány smlouvy na nákup stíhaček F-16 pro polskou armádu. Smlouva počítá s výcvikem celkem 49 polských pilotů v USA.
Mohlo by vás zajímat
První tři dokončili výcvik v červnu 2006.
O tři měsíce později se ve Fort Worth v Texasu uskutečnila slavnostní ceremoniál symbolického předání prvních polských F-16. Polsko zakoupilo 48 letounů F-16, včetně 36 jednomístných F-16C Block52+ a 12 dvoumístných F-16D Block52+, které jsou umístěny na 31. základně taktického letectva (letiště Poznaň-Krzesiny) a 32. základně taktického letectva (Łask).
Nejdůležitější je multifunkční radar
Nejdůležitějším vybavením polských F-16 je multifunkční radar AN/APG-68(V)9, pozorovací a zaměřovací modul AN/AAQ-33 SNIPER XR sloužící k detekci, identifikaci, pozorování pozemních a vzdušných cílů a navádění laserem naváděných zbraní na pozemní cíle a integrovaný systém elektronického boje AIDEVS.
Polské F-16 jsou vyzbrojeny střelami vzduch-vzduch středního doletu AIM-120C-5 (AMRAAM), střelami krátkého doletu AIM-9X Super Sidewinder, střelami vzduch-země AGM-65G2 Maverick a kanónem M61A1 ráže 20 mm.