Britští vojáci úspěšně sledovali, zaměřovali a porazili roje bezpilotních letounů v posledním testu nové rádiové zbraně. Vyřadili je z provozu. Zkouška byla dokončena na střelnici v západním Walesu a jednalo se o největší cvičení proti roji bezpilotních letounů, které britská armáda dosud provedla. Zbraň má potenciál pomoci chránit před hrozbami dronů s tím, jak se mění povaha válčení. Vláda Spojeného království dosud investovala více než 40 milionů liber do výzkumu a vývoje radiofrekvenčně řízených energetických zbraňových systémů (RF DEW), čímž podpořila 135 vysoce kvalifikovaných pracovních míst v Severním Irsku a jihovýchodní Anglii.

Britská armáda úspěšně otestovala rádiovou zbraň k vyřazování rojů bezpilotních letounů, zatímco armády hledají nové způsoby, jak neutralizovat to, co se stalo jednou z největších hrozeb na moderním bojišti.

Armáda byla schopna poprvé porazit roje bezpilotních letounů v posledním testu demonstrátoru zbraňových systémů, potvrdilo britské ministerstvo obrany. Zbraň vyvinutá konsorciem, vedeným společností Thales UK, využívá vysokofrekvenční rádiové vlny k „usmažení“ vnitřních částí dronů, narušuje nebo poškozuje kritické elektronické součástky a způsobuje jejich havárii nebo poruchu.

Vojáci ze 106. pluku královského dělostřelectva sestřelili dva roje bezpilotních letounů v jediném střetu s použitím této zbraně a více než 100 bezpilotních letounů bylo znehybněno během všech zkoušek, uvedlo ministerstvo obrany.

Mohlo by vás zajímat

Radiofrekvenční zbraň s řízenou energií byla schopna neutralizovat více cílů bezpilotních letounů současně s téměř okamžitým účinkem, stojí ve zprávě ministerstva.

Spojené království dosud investovalo více než 40 milionů liber do výzkumu a vývoje rádiových zbraní. „S odhadovanými náklady 10 pencí za vystřelený výstřel, „pokud by byl vyvinut do operační služby, mohl by poskytnout nákladově efektivní doplněk k tradičním systémům protivzdušné obrany založeným na raketách,“ uvedla vláda.

Radiofrekvenčně řízené energetické zbraňové systémy mohou porazit vzdušné cíle na vzdálenost až 1 kilometr a jsou účinné proti cílům, které nelze rušit pomocí elektronického boje, tvrdí vláda.

Takové systémy by mohly pomoci chránit bezpečnostně citlivé oblasti, jako jsou obranné základny, před neidentifikovanými drony, a také hrát roli při prevenci narušení na letištích, uvedla vláda. Pozorování dronů způsobilo v posledních letech uzavření letišť po celém světě.

Demonstrační zbraň se rychle naučila a snadno se používala, podle svědectví seržanta Mayerse, staršího operátora dálkově řízených vzdušných systémů ze 106. pluku královského dělostřelectva, který se zapsal do historie jako první britský voják, který sestřelil bezpilotní letouny pomocí radiofrekvenční zbraně.

Test byl proveden na Air Defence Range Manorbier, střelnici s ostrou střelbou v jihozápadním Walesu. Účelem projektu je vyvinout zbraň, která umožní armádě testovat integrační výzvy a operační výzvy nasazení radiofrekvenčního zbraňového systému s řízenou energií nebo RF DEW, uvedla vláda.

Společnost Thales má podle ministerstva obrany v Severním Irsku přibližně 100 inženýrských a výrobních pracovníků pracujících na projektu a dalších 30 až 35 pracovních míst v dodavatelském řetězci v Essexu ve východní Anglii.

„Společnost Thales je i nadále v čele této průkopnické technologie a jsme hrdí na to, že můžeme pokračovat ve výzkumu a vývoji v tomto sektoru společně s našimi vládními partnery,“ řekl výkonný ředitel společnosti Thales Integrated Airspace-Protection Systems Nigel MacVean,.

Ministerstvo obrany doplnilo, že spolupracuje s řadou průmyslových partnerů, aby poskytlo britským silám budoucí schopnosti RF DEW.

„Tento významný experiment je příkladem síly britských inovací – poháněných naším domácím průmyslem, technologickými firmami a vědeckým talentem. Pokračujeme v posilování našeho obranného sektoru, přidáváme další špičkové kapacity, abychom udrželi Spojené království bezpečné doma a silné v zahraničí, a zároveň činíme z obrany motor růstu v našich městech,“ dodala ministryně pro obranné zakázky a průmysl Marie Eagleová.