Vláda se u Ústavního soudu postaví proti návrhu poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Na zasedání ve středu jednomyslně schválila, že do řízení vstoupí jako vedlejší účastník a bude navrhovat odmítnutí nebo zamítnutí návrhu, řekl to premiér Petr Fiala (ODS). ANO u soudu argumentuje kontinuálním porušováním jednacího řádu Sněmovny při schvalování zákona, obsahově napadlo také zvýšení věku odchodu do důchodu nad 65 let. Podle Fialy byl proces v pořádku a novela je potřebná.
Vstup do řízení označila za vhodný a potřebný podle předkládací zprávy všechna dotčená ministerstva, konkrétně ministerstva vnitra, práce a obrany. Vládu by měl u soudu zastupovat ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Věří tomu, že hnutí u ÚS neuspěje. Před zasedáním kabinetu řekl, že jde o jeden z nejméně dobře napsaných návrhů, které ANO podávalo.
Proces přijímání zákona byl podle Fialy v pořádku. „Trváme na tom, že ústavní práva opozice krácena nebyla, na projednání bylo dost času, opozice měla dost prostoru na vyjádření svých kritických poznámek,“ uvedl. Kabinet podle něj samozřejmě nesouhlasí ani se zrušením části novely, o které ANO usiluje pro případ, že by nevyšlo kompletní zrušení z procesních důvodů. „Je potřeba to zachovat, abychom udrželi důchodový systém,“ řekl.
Ústavním soudcem zpravodajem bude v dané věci Jiří Přibáň. O návrhu bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Hnutí ANO v tomto volebním období napadlo u ÚS sedm norem. Se zrušením zákona uspělo zatím jednou, a to v případě takzvané novely lex Babiš II, která zpřísňovala zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek v zákoně o střetu zájmů.
Mohlo by vás zajímat
Počítá se s navyšováním důchodového věku
Důchodová reforma počítá s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let, s nižším výpočtem nových penzí, minimálním důchodem ve výši 20 procent průměrné mzdy, dřívější penzí bez krácení pobírané částky pro pracovníky nejrizikovější čtvrté kategorie, odpuštěním důchodových odvodů pracujícím důchodcům či započítáním fiktivního výdělku za dobu péče do penze. Jednotlivá ustanovení nabudou účinnosti postupně až do roku 2027.
ANO a další opoziční hnutí SPD slibují, že podstatnou část reformy zruší, pokud se na podzim po sněmovních volbách dostanou k moci.