Město Litoměřice požádalo Krajský úřad Ústeckého kraje o odsouhlasení stavby testovacího geotermálního zdroje a dalších zdrojů obnovitelné energie v rámci projektu Synergys. V areálu bývalých kasáren chce město spolu s experty z několika univerzit vyzkoušet využití energie z hlubokých a mělkých vrtů, ale také výrobu zeleného vodíku a jeho další využití.

Záměr města, zveřejněný v Informačním systému EIA, nahrazuje původní plán z roku 2009. Tehdy však vedení Litoměřic mělo větší ambice, chtělo realizovat geotermální elektrárnu s hloubkou vrtů až pěti kilometrů, která by zajistila vytápění celého města. Nový záměr je výrazně skromnější. Snížil se počet vrtů i jejich hloubka, tepelný výkon geotermálního zdroje klesl z původně zamýšlených 47 MWt na 2 MWt.

Součástí je i výroba vodíku

Jak dále město uvedlo v oznámení pro posouzení dopadu na životní prostředí (EIA), hlubinné vrty doplní soustava několika mělkých vrtů, které budou využívat horninové prostředí pro mezisezónní akumulaci tepla z povrchových zdrojů. K naplnění i k případnému doplňování výměníku bude použita voda z Labe.

To není ještě všechno. Na střechách budov v areálu bývalých litoměřických kasáren budou umístěny solární panely o výkonu 914 kW. Ty poslouží hlavně pro pohon elektrolyzéru na výrobu zeleného vodíku o výkonu 250 kW. Vyrobený vodík bude sloužit k pohonu dvou malých kogeneračních jednotek o elektrickém výkonu 7 kW a 70 kW.

„Tyto technologie budou demonstrovány a testovány v reálném prostředí, aby mohly být replikovány a používány v jiných lokalitách jako konkurenceschopné projekty obnovitelné energie. Kromě vědeckých a výzkumných poznatků projekt přinese také pilotní ověření dodávky tepla pocházejícího z hlubokého geotermálního zdroje a mělkých úložišť v horninovém prostředí pro zásobování obyvatel města Litoměřice,“ uvedl dále předkladatel v oznámení pro řízení EIA.

Mohlo by vás zajímat

Miliardová dotace z fondů EU

Projekt Synergys je jedním z velkých projektů v Ústeckém kraji, který získal dotaci z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Podle informací na webu OPST přesahuje výše nákladů na realizaci 1,2 miliardy korun, z toho předpokládaná výše dotace je 1,03 miliardy korun. Dokončení všech plánovaných technologií musí investoři stihnout do konce roku 2027.

Projekt Synergys s výzkumným centrem Ringen je zaměřený na geotermální energii a další obnovitelné zdroje a jejich integraci do stávajícího energetického systému. Mezi partnery tohoto projektu patří vedle města Litoměřice také Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Česká geologická služba, České vysoké učení technické, Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Geofyzikální ústav Akademie věd ČR.