Výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech mohou vedle celé řady dalších potíží zkomplikovat také pozemkoví spekulanti. Podle zjištění Ekonomického deníku napadla firma ESHG u soudu pravomocné územní rozhodnutí pro nové bloky. Nejedná se přitom o první případ, kdy ESHG blokuje strategicky významnou stavbu na českém území.

Povolovací řízení se kvůli spekulantům a jejich obstrukcím protáhlo už o celé měsíce. Žádost o vydání územního rozhodnutí firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ podala v červnu 2021 a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jej vydalo na konci října 2023. Následovalo vypořádání všech podaných odvolání a rozkladů, za kterými stály vedle ESHG ekologické spolky Děti Země, Calla, Jihočeské matky, OIŽP a rakouská Umweltschutzorganisation Global 2000.

Výsledkem bylo pravomocné územní rozhodnutí vydané letos na konci února. To vedle samotného umístění jaderné elektrárny zahrnuje i související stavby, mezi něž patří vyvedení výkonu do přenosové sítě, odvod srážkových vod či napojení na přívod vody z přehrady Mohelno. Jenže, jak se ukazuje, tím příběh nekončí.

Žaloba na podjatost ministerstva

Na problém s obstrukcemi upozornil ředitel společnosti Elektrárna Dukovany II Petr Závodský během vystoupení na semináři v Poslanecké sněmovně k tématu výstavby nových jaderných bloků. Stěžovatel podle Závodského u soudu napadl vydané územní rozhodnutí kvůli údajné podjatosti ministerstva průmyslu, které má zájem na rychlém schválení nového jaderného zdroje.

ESHG nesouhlasí ani s tím, že stát zvažuje vyvlastnění jeho pozemku. „Dle společnosti ESHG se ministerstvo nedostatečně vypořádalo s její námitkou absence právního důvodu pro užití dotčených pozemků ve vlastnictví účastnice žadatelem k realizaci posuzovaného záměru, když toliko předjímá prozatím pouze hypotetickou možnost vyvlastnění dotčeného pozemku,“ lze se dočíst v územním rozhodnutí zveřejněném na úřední desce MPO.

Mohlo by vás zajímat

„Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo pravomocné územní rozhodnutí. Podle soudního řádu správního mohou v řízení ve věcech správního soudnictví uplatňovat svá práva osoby zúčastněné na řízení, tedy mohou se proti rozhodnutí MPO odvolat u soudu. Probíhající soudní řízení nebudeme komentovat,“ uvedl k současné situaci mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Nakoupili rychleji než ČEZ

Podle dobře informovaného zdroje Ekonomického deníku vše proběhlo zhruba takto. ČEZ zahájil v létě roku 2016 proces posouzení dopadu stavby na životní prostředí (EIA), ve kterém odhalil, na kterých pozemcích chce nové jaderné bloky postavit. Jedná se zhruba o území západně od současného areálu Jaderné elektrárny Dukovany. Spekulanti využili příležitosti a během let 2016 a 2018 skoupili část pozemků v této oblasti.

Podle informací v územním rozhodnutí je ESHG vlastníkem pozemku číslo 143/75 v katastrálním území Lipňany u Skryjí, které patří pod obec Dukovany, a také pozemku číslo 206 v katastrálním území Heřmanice u Rouchovan, což je součást obce Rouchovany.

Jak lze z veřejně dostupných informací zjistit, není to první případ, kdy ESHG komplikuje povolovací řízení pro velké a důležité stavby. V minulých letech stejně postupovala třeba v případě průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné nebo v kauze Letiště Vodochody. Na tyto případy již dříve upozornil deník E15, podle kterého firmu ESHG vlastní bývalý insolvenční správce Stanislav Divíšek.