Poslední zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA) přináší průlomová data a analýzy jednoho z nejnaléhavějších a nejméně pochopených energetických problémů současnosti a zkoumá širokou škálu potenciálních dopadů umělé inteligence. Ta by mohla v příštím desetiletí významně transformovat energetický sektor, zvýšit poptávku po elektřině pro datová centra po celém světě a zároveň otevřít velké příležitosti ke snížení nákladů, zvýšení konkurenceschopnosti a snížení emisí. Zpráva varuje, že umělá inteligence by mohla zhoršit určité hrozby energetické bezpečnosti. Kybernetické útoky na poskytovatele energie se za poslední čtyři roky ztrojnásobily a díky umělé inteligenci se staly sofistikovanějšími.

Datová centra udávají směr

Zpráva vychází z nových souborů dat a rozsáhlých konzultací s tvůrci politik, technologickým sektorem, energetickým průmyslem a mezinárodními odborníky.

Předpokládá se, že celosvětová poptávka po elektřině v datových centrech se do roku 2030 více než zdvojnásobí na přibližně 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než dnes celková spotřeba elektřiny v Japonsku. Nejvýznamnější hnací silou tohoto růstu bude umělá inteligence, přičemž se očekává, že poptávka po elektřině pro datová centra optimalizovaná umělou inteligencí se do roku 2030 více než zčtyřnásobí.

Spotřeba v datových centrech – polovina růstu poptávky po elektřině

V USA se očekává, že spotřeba energie v datových centrech bude od nynějška do roku 2030 tvořit téměř polovinu růstu poptávky po elektřině. Vzhledem k rostoucímu využívání umělé inteligence se předpokládá, že americká ekonomika bude do roku 2030 spotřebovávat více elektřiny na zpracování dat než na výrobu všech energeticky náročných produktů dohromady, včetně hliníku, oceli, cementu a chemikálií.

Ve vyspělých ekonomikách budou datová centra do roku 2030 představovat více než 20 % růstu poptávky po elektřině, čímž se energetický sektor po mnoha letech stagnující nebo klesající poptávky vrátí na růstovou trajektorii.

Zdroje? Zemní plyn a obnovitelné zdroje

Zpráva uvádí, že k uspokojení rostoucích potřeb elektřiny bude využívána široká škála zdrojů energie – ačkoli se očekává, že obnovitelné zdroje a zemní plyn povedou díky své nákladové konkurenceschopnosti a dostupnosti na klíčových trzích.

„Umělá inteligence je dnes jedním z největších příběhů ve světě energetiky – ale až dosud tvůrci politik a trhy postrádali nástroje, které by plně porozuměly rozsáhlým dopadům,“ řekl výkonný ředitel IEA Fatih Birol.

Mohlo by vás zajímat

„Celosvětová poptávka po elektřině z datových center se má v příštích pěti letech více než zdvojnásobit a do roku 2030 spotřebovávat tolik elektřiny, kolik dnes spotřebovává celé Japonsko. Dopady budou v některých zemích obzvláště silné. Například ve Spojených státech jsou datová centra na cestě k tomu, aby se podílela na téměř polovině růstu poptávky po elektřině; v Japonsku více než polovinu; a v Malajsii dokonce až jednu pětinu,“ dodal.

Vrt na zemní plyn. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Rizika kyberútoků

Zpráva zdůrazňuje značné nejistoty, které přetrvávají, od makroekonomického výhledu až po to, jak rychle bude umělá inteligence zavedena. Všímá si také otázek ohledně toho, jak schopná a produktivní se umělá inteligence stane, jak rychle dojde ke zlepšení efektivity a zda lze vyřešit překážky v energetickém sektoru.

Zpráva také uvádí, že umělá inteligence by mohla zhoršit určité hrozby energetické bezpečnosti a zároveň pomoci zvládat jiné. Kybernetické útoky na poskytovatele energie se za poslední čtyři roky ztrojnásobily a díky umělé inteligenci se staly sofistikovanějšími. Umělá inteligence se zároveň stává pro energetické společnosti kritickým nástrojem obrany proti těmto hrozbám. Dalším nově vznikajícím problémem v oblasti energetické bezpečnosti je rostoucí poptávka po kritických minerálech používaných v zařízeních datových center pohánějících systémy umělé inteligence. Zpráva poskytuje první odhad poptávky datových center po těchto nerostných surovinách, jejichž globální nabídka je nyní vysoce koncentrovaná.

Zatímco nárůst poptávky po elektřině pro datová centra má vést ke zvýšení emisí, tento nárůst bude v kontextu celého energetického sektoru malý a mohl by být potenciálně kompenzován snížením emisí umožněným umělou inteligencí, pokud bude přijetí této technologie rozšířené, uvádí zpráva. Navíc, jak se umělá inteligence stává stále více nedílnou součástí vědeckých objevů, zpráva konstatuje, že by mohla urychlit inovace v energetických technologiích, jako jsou baterie a solární fotovoltaika.

Energetický sektor v čele technologické revoluce

„S rozmachem umělé inteligence je energetický sektor v čele jedné z nejdůležitějších technologických revolucí naší doby,“ řekl dále Fatih Birol.

„Umělá inteligence je nástroj, potenciálně neuvěřitelně mocný, ale je na nás – našich společnostech, vládách a společnostech – jak ji využijeme. IEA bude i nadále poskytovat data, analýzy a fóra pro dialog, aby pomohla tvůrcům politik a dalším zúčastněným stranám orientovat se na cestě, která je vpřed, protože energetický sektor formuje budoucnost umělé inteligence – a umělá inteligence formuje budoucnost energetiky.“

Podle zprávy musí země, které chtějí těžit z potenciálu umělé inteligence, rychle urychlit nové investice do výroby elektřiny a sítí, zlepšit efektivitu a flexibilitu datových center a posílit dialog mezi tvůrci politik, technologickým sektorem a energetickým průmyslem.

Agent umělé inteligence

Zpráva je součástí rozšiřující se práce IEA, která analyzuje prohlubující se vazby mezi energetikou a umělou inteligencí. Vychází z Globální konference o energetice a umělé inteligenci, kterou IEA uspořádala v prosinci 2024 – dosud největší konference na toto téma – a z příspěvků agentury k akčnímu summitu o umělé inteligenci, kterému v únoru předsedala Francie a Indie. IEA také brzy spustí nové Observatoř pro energetiku, umělou inteligenci a datová centra, která bude shromažďovat nejkomplexnější a nejaktuálnější údaje o potřebách umělé inteligence v oblasti elektřiny na světě a navíc sledovat špičkové aplikace umělé inteligence v celém energetickém sektoru.

Spolu se zprávou IEA zveřejňuje nového agenta umělé inteligence, který má čtenářům pomoci interagovat s jejími zjištěními. Agent umělé inteligence je k dispozici na hlavní webové stránce zprávy a odpovídá na otázky týkající se obsahu zprávy jednoduchým a konverzačním způsobem.