Záměr společnosti Orlen Unipetrol na stavbu velké solární elektrárny a výrobu zeleného vodíku pro litvínovskou rafinerii narazil na nesouhlas úředníků. Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, vydal nesouhlasné stanovisko, čímž projekt zablokoval. Vadí mu ohrožení chráněných druhů živočichů i záměr vykácet dřeviny na ploše deseti hektarů.
Kraj vydal takzvané jednotné enviromentální stanovisko (JES), které nahrazuje původně samostatná řízení o dopadu záměru na přírodu a krajinný ráz. „Vzhledem k tomu, že předmětný záměr je z hlediska vlivů na některé dotčené složky životního prostředí nepřípustný, dospěl příslušný orgán k závěru, že záměr nelze ve vztahu k zájmům chráněným na úseku ochrany životního prostředí realizovat, a tedy vydat souhlasné stanovisko,“ uvedl kraj ve svém rozhodnutí.
„Stanovisko krajského úřadu jsme vzali na vědomí. Projekt aktualizujeme v souladu se vznesenými připomínkami, a to i za cenu částečného snížení výkonu elektrárny,“ uvedla společnost Orlen Unipetrol na dotaz Ekonomického deníku k dopadům nesouhlasného verdiktu úředníků.
Panely nesmí být moc nahusto
K samotné výrobě zeleného vodíku s pomocí elektrolýzy vody v areálu litvínovské rafinerie úředníci neměli výhrady. Vadil jim záměr investora postavit na volné ploše mimo areál rafinerie velkou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 40 megawattů. Navíc v podobě zahuštěné instalace solárních panelů bez ponechání rozestupů a bez realizace přiměřených kompenzačních opatření.
„Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor životního prostředí a zemědělství, jako orgán jednotného enviromentálního stanoviska nesouhlasí s povolením výjimky dle zákona o ochraně přírody a krajiny ze zákazu škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů: kudlanka nábožná, slepýš křehký, užovka hladká, ještěrka obecná, strnad luční, žluva hájní a bramborníček černohlavý,“ uvádí se dále v rozhodnutí krajských úředníků.
Mohlo by vás zajímat
Krajský úřad na závěr svého rozhodnutí uvedl, že obsah závazného stanoviska lze napadnout odvoláním se k nadřízeného správnímu orgánu vůči tomu, který rozhodnutí v rámci řízení JES vydal.
Řízením EIA záměr hladce prošel
Nesouhlas je o to překvapivější, že ten samý krajský úřad na konci loňského roku vydal souhlas v řízení o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Úředníci Ústeckého kraje schválili záměr za necelé dva měsíce od předložení, podrobnější posouzení nevyžadovali.
Orlen Unipetrol v oznámení pro řízení EIA uvedl, že předpokládaný termín zahájení realizace záměru je na jaře roku 2026 a dokončení v závěru roku 2028. Cílem bylo vyprodukovat ročně okolo 913 tun obnovitelného vodíku, který by nahradil část „šedého“ vodíku při výrobě pohonných hmot. Fotovoltaické elektrárny měly být umístěny na výsypkách poblíž rafinerie. Jejich instalovaný výkon měl činit 54 megawattů, umístěny měly být na ploše 34,4 hektaru.
Samotná technologie výroby vodíku se měla nacházet uvnitř oploceného areálu petrochemického závodu u Litvínova. Pro výrobu obnovitelného vodíku pomocí elektrolýzy vody chtěla společnost pořídit tři jednotky PEM elektrolyzérů o celkovém příkonu 30 MW. Jejich výkon se v závislosti na množství dostupné zelené energie měl pohybovat od 30 do 100 procent instalované kapacity.
Příliš náročné požadavky
Jedná se ambiciózní projekt, o kterém Ekonomický deník prvně informoval loni v květnu. Ředitel strategie a business analýz společnosti Orlen Unipetrol Martin Gajdoš tehdy na sympoziu Ekonomického deníku na téma Vodíková strategie uvedl, že projekt zkomplikovala nová legislativa Evropské unie. Ta místo dříve používaného termínu zelený vodík zavádí termín obnovitelný vodík nebiologického původu (Renewable fuel of non-biological origin, zkratka RFNBO) a stanovila pro něj velmi přísná kritéria udržitelnosti.
Tato přísná kritéria, která zahrnují využití elektřiny výhradně z nových solárních, větrných, vodních či geotermálních elektráren, navíc v jasné časové korelaci mezi výrobou zelené energie a vodíku, jsou terčem kritiky ze strany energetických a průmyslových podniků a jejich asociací. Odpor je natolik silný, že nejspíš donutí Evropskou komisi k rozvolnění podmínek.