Skupina UCED, energetická divize koncernu Creditas byznysmena Pavla Hubáčka, zprovoznila své první velkokapacitní bateriové úložiště elektřiny. Nachází se v areálu teplárny na biomasu v Kutné Hoře. Úložiště o výkonu 4 megawattů (MW) a kapacitě 4477 kWh patří k největším zařízením svého druhu v České republice, konkrétně je páté největší dle velikosti.

Výhodou této technologie je možnost rychle reagovat a vyrovnávat výkyvy v elektrické síti. „Bateriové úložiště přispěje k navýšení výkonu našeho agregačního bloku a rozšíření portfolia služeb výkonové rovnováhy, které poskytujeme provozovateli české elektroenergetické soustavy ČEPS. Nově jsme schopni poskytovat službu automatické regulace frekvence, která pomáhá stabilizovat síť a vyrovnávat výkyvy v dodávce a poptávce elektřiny,“ uvedl ředitel divize Výroba skupiny UCED Jiří Kratochvil.

Česko-slovenský dodavatel technologie

Generálním dodavatelem kutnohorského úložiště energie byla česko-slovenská společnost Tesla Energy Group „Úspěšná realizace projektu v Kutné Hoře představuje významný technologický průlom díky několika klíčovým inovacím. Jde o první instalaci s měničem Siemens Gamesa Proteus PCS-E ve střední Evropě, která umožňuje mimořádně rychlou odezvu na požadavky sítě,“ uvádí projektový manažer Tesla Energy Group Pavel Filla.

Samotné bateriové články pocházejí z Číny, avšak ostatní práce a technologie odvedly evropské firmy. „Celé BESS, kromě samotných baterií, je postaveno z evropských komponentů a skládáme ho v našem závodě v Žilině. Díky tomu můžeme nejen skupině UCED, ale všem našim klientům, poskytovat rychlý servis a díky skladovým zásobám a servisním technikům v Česku i na Slovensku také dostupnost náhradních dílů v řádu hodin,“ upozornil Pavel Filla.

V pomyslné tabulce největších bateriových úložišť na českém území se to kutnohorské umístilo na pátém místě. Na čele tabulky jsou stále dvě zařízení dokončená v loňském roce se shodnou úložnou kapacitou 22 MWh. E.nest Energy ze skupiny Decci vede díky vyššímu výkonu, zatímco jeho soupeř C-energy má v Plané nad Lužnicí na Táborsku už dvě úložiště. Ta mají v součtu kapacitu 26 MWh.

Mohlo by vás zajímat

Top 10 velkých bateriových úložišť v Česku

investorlokalitavýkon (MW)kapacita (MWh)
E.nest Energy Vraňany (Mělnicko)2022
C-energy Planá nad Lužnicí (II)1522
ČEZOstrava-Vítkovice109,45
SUAS BESSSokolovsko57,45
UCED Kutná Hora44,5
Teplárny BrnoBrno43,1
ČEZTušimice u Kadaně42,8
C-EnergyPlaná nad Lužnicí (I)42,5
E.ON EnergieVranov nad Dyjí2,52,5
Fenix GroupJeseník12,4
zdroj: AKU-BAT CZ, Ekonomický deník (stav k 8.4.2025)

Pořadím v tabulce brzy zamíchá zařízení, které od března staví společnosti Greenbuddies a Wattstor na Trutnovsku pro investiční skupinu Bona Venture Partners. Jedná se o solární elektrárnu o výkonu 7 megawattů doplněnou o bateriová úložiště s celkovou kapacitou 12,1 megawatthodiny (MWh).

Dominantní hráč v české energetice ČEZ zatím drží třetí místo, avšak to se v nejbližších letech může změnit. ČEZ ve své strategii počítá s pořízením úložišť energie o výkonu až 300 MW do roku 2030. Expandovat chce také skupina SUAS Group, která na počátku roku 2023 uvedla do provozu první úložiště o kapacitě 7,45 MWh. Dceřiná firma SUAS BESS, která úložiště vlastní, předloni vydělala 65 milionů korun a splatila tak skoro celou investici za jeden rok provozu.

Poměry na trhu s elektřinou se za poslední dva roky poněkud zklidnily, současně však došlo k poklesu ceny lithiových baterií (hlavně v případě levnější technologie LiFePO). Prostor pro poskytování služeb pro ČEPS je z pohledu vlastníků bateriových úložišť zhruba 300 MW, další možnosti se však otevírají v oblasti obchodní flexibility – tedy vyrovnávání výkyvů v ceně elektřiny během dne či týdne.

Růst na 5000 MWh do roku 2030

Ředitel oborové asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek dodává, že dalším impulsem k růstu oboru mohou být dotace z Modernizačního fondu na samostatně stojící bateriová úložiště, kterou má Státní fond životního prostředí vyhlásit v nejbližších dnech. Letos v březnu definitivně schválená novela energetického zákona Lex OZE III navíc odstraňuje „právní vakuum“ pro provozování velkých baterií a otevírá cestu k úlevám v platbách za použití sítě.

Podle údajů asociace AKU-BAT CZ bylo ke konci loňského roku připojeny k síti bateriová úložiště o kapacitě 1952 MWh. Specifikem českého trhu je, že na tomto objemu ze tří čtvrtin podílejí baterie v domácnostech. Vzhledem k nízkým výkupním cenám se totiž lidem nevyplatí dodávek přebytek elektřiny z fotovoltaiky do sítě. Také nastavení dotační podpory a přístup provozovatelů rozvodných sítí přímo vybízí k akumulaci elektřiny pro pozdější využití v rámci domu.

Jan Fousek očekává, že z loňských 1952 MWh vzroste kapacita bateriových úložišť do roku 2030 na zhruba 5000 MWh. V nových instalacích bude pomalu klesat podíl menších domácích baterií a poroste segment velkých „utility-scale“ úložišť energie s kapacitou v řádu megawatthodin.