Objem opatření potřebných k řízení stability německé energetické sítě – i náklady na tato opatření – se v roce 2024 snížily, uvedla Spolková síťová agentura (BNetzA).
Tato takzvaná redispečerská opatření obnášejí omezení dodávek energie z obnovitelných zdrojů v jedné oblasti a zároveň zvýšení výroby v jiné oblasti – často v podobě záložní kapacity fosilních elektráren – z důvodu chybějících síťových připojení. Objem požadovaných redispečerských opatření klesl meziročně o 12 procent, zatímco nižší ceny paliv snížily náklady oproti předchozímu roku o 17 procent.
Vzhledem k tomu, že rok 2024 byl méně větrný než předchozí, výrazně se snížilo omezování větrných turbín. Omezení solárních fotovoltaických systémů se však oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobilo (na 1389 GWh). Jako hlavní důvody uvedla agentura BNetzA rozšíření instalovaného výkonu a mimořádně vysoký počet hodin slunečního svitu v létě 2024. Celkově se omezování obnovitelných zdrojů energie stále podílelo na celkové výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů 3,5 procenta, zatímco 96,5 procenta bylo dodáno do sítě a využito spotřebiteli.
Německá elektrizační soustava stále více přechází na kolísavé obnovitelné zdroje energie jako hlavní technologii výroby elektřiny, což dělá provozovatelům rozvodných sítí v zemi problémy.
Mohlo by vás zajímat
Dříve se k uspokojení poptávky dodávala konvenční energie. Nyní může změna počasí způsobit náhlý příliv elektřiny. Provozovatelé musí dávat velký pozor, aby udrželi stabilitu sítě prostřednictvím redispečerských opatření, která zajišťují rovnováhu mezi nabídkou a poptávkou po elektřině a udržují tak stabilitu přenosové soustavy v celé zemi.
Specifickou německou překážkou v tomto ohledu jsou nedostatečná propojení přenosové sítě mezi větrným severem země a energeticky náročnými průmyslovými centry na jihu, která Německo v současné době rozšiřuje, aby zajistila efektivnější využívání energie z obnovitelných zdrojů ve všech regionech.