Kauza předlužené energetické skupiny GEEN Holding pokračuje rychle vpřed. Městský soud v Praze v pátek prohlásil úpadek a povolil reorganizaci společnosti. Ta zahrnuje splacení části dluhu při zachování plného provozu společnosti, prodej vybraných aktiv a zvažovaný vstup strategického partnera. Vyplývá to z oznámení v Insolvenčním rejstříku.

„Děkujeme našim investorům za dosavadní spolupráci a podporu reorganizace společnosti GEEN Holding. Nyní budeme intenzivně pracovat na precizaci reorganizačního plánu, aby byl v zákonné lhůtě předložen věřitelům. Cíl máme stále stejný, vyrovnat 100 procent našich závazků vůči nim při zachování provozu naší společnosti. Zároveň děkujeme celé řadě odborníků, a kolegů za pomoc s přípravou celého procesu,“ uvedl po schválení insolvenčního návrhu předseda představenstva společnosti GEEN Holding Aleš Mokrý.

Jenže ne všichni to vidí tak růžově. Investorská platforma Pro věřitele tvrdí, že GEEN nadhodnocuje svůj majetek, a to nejméně dvojnásobně. Držitelé dluhopisů tak prý získají nazpět jen zlomek investovaných peněz. „Máme k dispozici předběžný návrh na reorganizační plán dlužníka, který je dost možná již prezentován jednotlivým věřitelům. Bude-li tento návrh přijat, dojde k masivnímu seškrtání pohledávek všech věřitelů, kteří GEENu dali k dispozici své peníze s vidinou zajímavého výnosu,“ uvedla platforma Pro věřitele ve svém vyjádření pro média.

Soudkyně Městského soudu v Praze Zuzana Svobodová dále rozhodla o jmenování prozatímního věřitelského výboru, který tvoří firma Responsum Alfa a šest fyzických osob. Vyzvala také věřitele, aby ve lhůtě do dvou měsíců od rozhodnutí o úpadku přihlásili své pohledávky. Věřitelů přitom mohou být až tisíce; firmy ze skupiny GEEN vydaly několik emisí dluhopisů v celkové výši přes 2,3 miliardy korun, které odkoupil širší okruh větších i drobných investorů.

Mohlo by vás zajímat

Městský soud dále vyhověl firmě GEEN Holding, aby se insolvenční správkyní stala pražská firma AZAM – insolvence. Znalcem, který dostane za úkol ocenit majetkovou podstatu skupiny GEEN, bude brněnská firma Statikum.

Proč je GEEN v tísni

Jak Ekonomický deník informoval loni v listopadu, firemní skupina GEEN Holding v roce 2023 hospodařila se ztrátou 195 milionů korun. O rok dříve měl GEEN ztrátu 176 milionů korun. Do minusu ji stáhly hlavně vysoké finanční náklady. Tato nijak velká energetická skupina totiž měla ke konci roku 2023 vydané dluhopisy v objemu přes 2,3 miliardy korun, bankovní úvěry dosahovaly dalších téměř 1,3 miliardy korun.

Zřejmě nejcennějším aktivem skupiny GEEN jsou tři elektrárny na biomasu v Chorvatsku, každá z nich má elektrický výkon 4,9 megawattu. Dále vlastní portfolio fotovoltaických a malých vodních elektráren v České republice a na Slovensku a vodní elektrárnu Jonouli 1 v Gruzii o výkonu 1,85 MW. Výrazně větší projekt elektrárny Jonouli 2 je ve fázi přípravy. Celkový výkon zdrojů v majetku skupiny GEEN dosahuje 29 MW.

V insolvenčním řízení se nachází také firma Solek Czech Services, která se specializovala na stavbu solárních elektráren v zahraničí – hlavně v Chile. Do potíží se Solek dostal po výkupních cen elektřiny z fotovoltaiky v této jihoamerické zemi. Příběh skupin Solek a GEEN je v mnohém podobný. Obě se výrazně zadlužily, jejich dluhopisy nakoupila řada velkých i drobných českých investorů. V případě Soleku zatím soud o prohlášení úpadku a povolení či zamítnutí reorganizace nerozhodl.