Spolková republika Německo nemá v plánu uvést do provozu plynovod Nord Stream a znovu tím obnovit závislost na dovozu ruského plynu. Uvedla to spolková ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbock při návštěvě v Kyjevě. Pro pochybovače přidala dovětek, že stejný názor na věc má také konzervativní koalice CDU/CSU, která vyhrála v únoru volby do Spolkového sněmu.

Ministryně Baerbock dále řekla, že projekt se ukázal být pro její zemi strategicky nákladnou chybou. „Špatné rozhodnutí ve věci Nord Streamu 2 nás jako německou společnost stálo draho,“ uvedla ministryně zahraničí a dodala, že investice v řádu miliard eur neospravedlňuje reaktivaci plynovodu z Ruska.

Reakce přichází poté, co se během března objevily informace o utajeném jednání mezi zástupci americké a ruské vlády o obnovení dodávek zemního plynu do Evropy, a to prostřednictvím plynovodu Nord Stream. „Pravděpodobně bude zajímavé, jestli Američané využijí svého vlivu na Evropu a donutí ji, aby neodmítala ruský plyn,“ uvedl k zákulisnímu vyjednávání ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Obnovení dodávek ruského plynu s ohledem na potíže německé ekonomiky, prohloubené mimo jiné drahými a nejistými dodávkami plynu v posledních třech letech, připustili i někteří politici v Německu. Podle vyjádření Annaleny Baerbock se však nejedná o významné představitele, kteří by měli vliv na rozhodování země v tak strategických otázkách.

Mohlo by vás zajímat

Trasa plynovodů Nord Stream 1 a 2 v Baltském moři. Zdroj: prezentace společnosti Gazprom

Pro připomenutí: Starší podmořský plynovod Nord Stream 1 je po explozích ze září 2022 nepoužitelný a vyžadoval by nákladné opravy. Naopak jedno potrubí „dvojky“ ukrajinskou sabotáž přežilo a druhé má lehčí poškození. Teoreticky by tak bylo možné uvést Nord Stream 2 do provozu a obnovit dodávky ruského plynu do Německa. V praxi to bude o mnoho složitější.

Nemusí zde jít pouze o Nord Stream. Britský deník The Telegraph na konci března informoval, že Trumpova vláda chce pod svou kontrolu získat nejen ukrajinská ložiska kovů, ale také těžbu ropy a plynu a navrch k tomu infrastrukturu – železnice, plynovody a ropovody, přístavy, dopravní terminály a tak dále, vše s cílem splatit z jejich výnosu dříve poskytnutou vojenskou pomoc. Jak říkal jeden bývalý český prezident, slovo plynovody bychom měli podtrhnout červenou vlnovkou.

Také zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška varuje před tím, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce získat pod kontrolu tranzitní plynovody na ukrajinském území a použít je k obnovení dodávek ruského plynu do střední Evropy. Američané by inkasovali peníze za tranzit plynu a zřejmě i nějaký ten poplatek za zprostředkování nákupu ruského plynu.