Po deseti letech navrhuje vláda zvýšit nájemníkům částku na jednotlivé drobné opravy v bytě z tisíce korun na 1500 korun. Částka má být každoročně upravována o inflaci. Nově nesmí celková částka, kterou nájemník vynaloží na drobné opravy bytu, překročit 150 Kč za metr čtvereční ročně. Poté půjde platba za pronajímatelem, i kdyby šlo o drobné opravy. Pronajímatelé si polepší, nájemníci mají sociální dávky a zvýšené mzdy, uvádí vláda v důvodové zprávě.
Vyplývá to z návrhu nařízení vlády o vymezení pojmů běžná údržba a drobné opravy související s užíváním bytu. Vláda do cen a limitů z roku 2015 promítne po deseti letech jejich vývoj, který označuje za „významný“. „Nejde tedy přímo o zvyšování finanční účasti nájemce, ale o zohlednění inflačních vlivů,“ uvádí k návrhu.
„Zvýšení nákladů spojených s užíváním bytu se může odrazit v nákladech domácností na bydlení, avšak zásadní dopad nelze očekávat, neboť se jedná pouze o úpravu částky o inflaci za posledních deset let, a ta byla částečně kompenzována zvýšením mezd a úpravou sociálních dávek,“ uvádí vláda k návrhu v kapitole dopadů.
Podle důvodové zprávy lze očekávat mírně pozitivní vliv též v případě rodin, které jsou pronajímateli. „Těmto rodinám se mohou mírně snížit náklady,“ uvádí se v důvodové zprávě.
Mohlo by vás zajímat
Vodovody, trouby, vany, záchody
Podle občanského zákoníku je jednou z povinností nájemníka hradit drobné opravy a běžnou údržbu bytu. Protože občanský zákoník neobsahuje definici „drobných oprav“ ani „běžné údržby“, stanovuje je nařízením vláda.
Podle stávajícího nařízení jde o pravidelné prohlídky a čištění vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, záchodů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.
Dále se drobná údržba týká situací, kdy se jedná o kamna na pevná paliva, plyn a elektřinu, kouřovody, kotle etážového topení na elektřinu, kapalná a plynná paliva, uzavírací a regulační armatury a ovládací termostaty etážového topení.
Drobná oprava je drobnou podle její ceny
Co je a co není drobnou opravou, se řídí cenou této opravy: „Podle výše nákladů se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení včetně výměn součástí jednotlivých předmětů vybavení, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000 Kč. Navrhuje se zvýšit tuto částku na 1500 Kč,“ uvádí důvodová zpráva k návrhu nařízení.
Tato částka má být každý rok upravena o „míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za dvanáct měsíců posledního kalendářního roku proti průměru dvanácti měsíců předposledního kalendářního roku, a zveřejněnou Českým statistickým úřadem“, stojí v návrhu.
Po vyčerpání limitu platí i drobné opravy pronajímatel
Další limit pro vynaložení nákladů ze strany nájemce je už nyní stanoven v § 6 stávajícího nařízení. „Jde o maximální roční limit pro veškeré drobné opravy, které je nájemce povinen provádět. Celkové výdaje nájemce na drobné opravy nesmí v kalendářním roce dosud překročit 100 Kč/m², náklady nad tuto výši hradí pronajímatel. Navrhuje se zvýšit tuto částku na 150 Kč/m²,“ uvádí k novému návrhu zpráva.
„Tato částka bude každoročně navýšena o míru inflace vyjádřenou přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za 12 měsíců posledního kalendářního roku proti průměru 12 měsíců předposledního kalendářního roku a zveřejněnou Českým statistickým úřadem. Upravenou částku Ministerstvo pro místní rozvoj uveřejní na svých internetových stránkách. Náklady na dopravu se do nákladů na tyto opravy nezapočítávají a hradí je nájemce,“ uvádí se v návrhu nového nařízení vlády.
K tomu důvodová zpráva vysvětluje: „Pokud náklady na drobné opravy tuto částku převýší, nepovažují se další opravy za drobné a hradí je pronajímatel, a to i v případě, že by je jinak (pokud by částka nebyla překročena) hradil nájemce.“