Přetížené kamiony ničí silnice v České republice, v okolních státech platí pro nákladní vozy nižší povolená hmotnost nákladu, než v tuzemsku, vysokorychlostní váhy nefungují, tak jak mají. Tak by se daly v kostce shrnout výhrady, které sdělili senátoři ministru dopravy Martinu Kupkovi (ODS) k návrhu novely zákona o silniční dopravě. Kupka vládní materiál před senátním výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu ve středu obhajoval přes hodinu.

Takzvaná „devítinovela“, která podle ministra zasahuje do 11 zákonů, zavádí například Inspekci silniční dopravy, připravuje podmínky pro autonomní řízení, vylučuje výjimky pro takzvané tatraktory a ukotvuje v právním řádu poptávkovou dopravu. Materiál už prošel třetím čtením v Poslanecké sněmovně a v příštím týdnu ho má dostat k posouzení Senát.

Senátory ve středu ale ze všech změn, které norma zavádí, nejvíce zajímalo snížení hmotnosti nákladu pro nákladní automobily, které materiál neobsahuje. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) před výborem usilovala o podporu pro svůj pozměňovací návrh, který upozorňuje na to, že v Česku platí pro kamiony maximální hmotnost nákladu ve výši 48 tun, v řadě zemí Evropské unie je ale limit nižší o osm tun, pět zemí má limit ve výši 44 tun.

„Zatížení je vyšší, než je běžné v okolních zemích a má významný vliv na kvalitu našich vozovek,“ uvedla Seitlová. Odkazovala se také na veřejné slyšení v Senátu, které se konalo letos v září. Ministr Kupka se opakovaně ohrazoval, že poškození pozemních komunikací způsobují především vyšší hmotnosti, které se na vozovku přenášejí jednotlivou nápravou, na stav silnic tak podle něj nemá samotná celková váha vozidla takový vliv.

Mohlo by vás zajímat

Ministr Kupka také senátorům řekl, že by se úprava hmotnosti nákladu neměla řešit změnou zákona, ale formou vyhlášky, jejíž vznik do budoucna nevyloučil. Snížení hmotnosti by se podle něj navíc mělo prodiskutovat také s profesními svazy a organizacemi, aby se na změny mohli popřípadě podnikatelé předem připravit. Znamenalo by to například nákup nových vozidel.

Podle předsedy senátního hospodářského výboru Miroslava Plevného (STAN) se o tom hovoří minimálně už dva roky, nejde tedy o náhlou změnu.

Jestliže stát ale podle Kupky nebude schopen zajistit vymáhání současného limitu, tak jeho změnou lepších podmínek nedosáhne. Jde podle něj o obyčejnou selskou logiku. „Zaměřili jsme se na to, abychom dokázali zajistit, že se bude v Česku současný limit respektovat,“ dodal.

Kupka senátorům sdělil, že by měla stav na českých silnicích pomoci narovnat právě „devítinovela“, která umožní státu rozsáhlejší kontroly přetížených kamionů. Inspekce silniční dopravy, která má začít fungovat od 1. července, bude mít k dispozici 22 mobilních jednotek, které jsou tak schopné podle Kupky kontrolovat řidiče na 22 různých místech napříč republikou.

V polovině roku by podle něj také mělo na silnicích fungovat 30 vysokorychlostních vah. Aktuálně jich je 13, ale funguje jich podle Kupky deset. Ohledně vah se také před senátory Kupka zavázal, že po zprovoznění všech tří desítek míst nechá po půl roce zpracovat statistiku z vážení. Apeloval na to například senátor Petr Fiala (Společně pro kraj) nebo senátorka Hana Žáková (STAN).

Vysokorychlostní vážení řešil také senátor Ondřej Lochman (STAN) podle kterého nefunguje, tak jak má. Naopak ocenil, že návrh novely zákona o silniční dopravě řeší poptávkovou dopravu, která má podle něj potenciál úplně změnit podobu veřejné dopravy v některých částech České republiky.

Senátoři z výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu vládní návrh novely zákona o silniční dopravě podpořili až po ministrově příslibu, ze kterého vyplynulo, že se téma maximální hmotnosti nákladu u kamionů bude dál řešit a zůstává otevřené.