Jednání o spolupráci mezi Spojenými státy a Ruskem v oblasti energetiky nabírá poněkud ďábelské rysy. Zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška varuje, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce získat pod svou kontrolu nejen nerostné bohatství Ukrajiny, ale také tamní tranzitní plynovody. Američané by tím získali kontrolu nad dodávkami ruského plynu do střední Evropy.
Pokud by se něco takového stalo (zatím tomu brání nesouhlas Ukrajiny), je logické, že by v zájmu Spojených států bylo dodávat na evropské trhy co nejvíc ruského plynu. Američané by inkasovali peníze za tranzit plynu a zřejmě i nějaký ten poplatek za zprostředkování nákupu ruského plynu. Nejde tu jen o potrubí na ukrajinském území; podobná informace se už dříve objevila v případě podmořského plynovodu Nord Stream, o jehož převzetí a provozování mají Trumpovi vyjednávači také zájem.
Pomalu tak krystalizuje plán, který pro vlády evropských zemí představuje pořádný bolehlav. „Nová administrativa ve Spojených státech je nepřátelská k Evropě a Kanadě, naopak má zájem spolupracovat s Ruskem,“ komentoval současnou situaci Václav Bartuška během svého vystoupení na 24. energetickém kongresu v Praze, který organizovalo Business Forum. Bartuška byl naposledy ve Spojených státech v minulém týdnu a jednal formálně i neformálně se zástupci nové vládní garnitury. Jeho dojem z těchto jednání je silně negativní.
Ukrajina v pozici americké kolonie?
Podobná informace se objevila v investigativním článku, který před týdnem vydal britský deník The Telegraph. Podle zdrojů britského deníku Trumpova vláda výrazně přitvrdila a chce pod svou kontrolu získat nejen ukrajinská ložiska kovů, ale také těžbu ropy a plynu a navrch k tomu infrastrukturu – železnice, plynovody a ropovody, přístavy, dopravní terminály a tak dále.
Spojené státy navíc požadují právo vetovat prodej ukrajinských zdrojů do jiných zemí. To může v praxi znamenat zákaz prodeje vzácných zemin do Číny, ale může být použito také k omezení prodeje do Evropy.
Mohlo by vás zajímat
Výsledný návrh je natolik skandální, že jej lze srovnat snad jen s postupem koloniálních velmocí v Africe v první polovině 20. století. „Je to dokument o vyvlastnění. Neexistují žádné záruky, žádné obranné klauzule, USA nic nenabízejí,“ cituje The Telegraph Alana Rileyho, experta na energetické právo z Atlantic Councilu.
Zvýšený zájem o Nord Stream
Německý deník Bild již dříve uvedl, že ve Švýcarsku po několik týdnů probíhaly rozhovory o zprovoznění plynovodu Nord Stream 2, které tajně vedli bývalý agent východoněmecké tajné stužby Stasi Matthias Warnig a Trumpův vyslanec Richard Grenell, muž známý svými sympatiemi ke Kremlu. Starší podmořský plynovod Nord Stream 1 je po explozích ze září 2022 nepoužitelný a vyžadoval by nákladné opravy. Naopak jedno potrubí „dvojky“ ukrajinskou sabotáž přežilo a druhé má lehčí poškození.
Je až s podivem, že se Spojené státy pod vedením Trumpa chtějí zapojit do tak nesmyslných plánů. Mnoho zemí Evropské unie včetně Česka, Německa a Polska deklaruje, že o obnovení dodávek ruského plynu nemá zájem. Navíc by masivní příliv ruského plynu vytlačil z evropského trhu dražší zkapalněný zemní plyn (LNG). Hlavním dodavatelem LNG do zemí EU byly loni s 45procentním podílem právě Spojené státy.