Jak budou vypadat letošní žádosti dopravců o přidělení kapacity železniční sítě v České republice, by mělo být jasné v polovině dubna. Následně začne řešit Správa železnic, jak sestavit jízdní řád, který začíná platit od poloviny prosince. Práce na něm trvají podle mluvčí státní organizace Nely Erbl Freibové v podstatě celoročně. Správa železnic zatím neuvažuje o tom, že by do sestavování zapojila umělou inteligenci (AI).

„Z technologického pohledu probíhá sestavování jízdního řádu elektronicky, ale AI v současnosti nevyužíváme. Mimo jiné proto, že konkrétně z pohledu konstruktérů, kteří mají zpravidla na starosti konkrétní oblasti, je klíčová znalost místního kontextu a odbornost,“ upozornila mluvčí.

Druhy jednotlivých požadavků mohou být podle Nely Erbl Freibové velmi různé a zúčastněných stran je celá řada, AI v tuto chvíli podle mluvčí nedokáže plně nahradit mezilidský kontakt a zkušenosti.

K samotnému sestavování jízdního řádu Freibová poznamenala, že prakticky od momentu vydání nového jízdního řádu v polovině prosince, jde o evropsky harmonizovaný termín, až do dubna probíhají jednání mezi objednateli dopravy, dopravci a konstruktéry jízdního řádu ze Správy železnic. „Nástrojem pro tato jednání jsou naše studie, nad kterými následně společně hledáme průnik,“ uvedla.

Mohlo by vás zajímat

Z legislativy v principu podle mluvčí vyplývá, že je povinností Správy železnic vyhovět při sestavování jízdního řádu žádostem všech osobních i nákladních dopravců v maximální možné míře, aby žádný z nich nebyl diskriminován.

„Do června konstruktéři jízdního řádu na základě zmíněných žádostí připraví návrh, který dostanou k dispozici pro další projednávání objednatelé a dopravci. Konečný návrh jízdního řádu na následující rok po zapracování zbývajících připomínek bývá hotov na přelomu léta a podzimu. To například dává dopravcům prostor pro plánování vlastních kapacit či směn,“ popsala postup Nela Erbl Freibová.

Návrhy dopravců na změny jízdního řádu mohou ale padat celoročně, stejně jako mohou podle Freibové mohou vyvstat nové skutečnosti, podle kterých je třeba návrh upravit. „Jízdní řád je také mírně upravován během roku, aby reflektoval aktuální potřeby všech zúčastněných. Častěji v tomto ohledu vyžaduje ad hoc kapacitu nákladní doprava,“ uvedla mluvčí.

Doplnila, že meziročně mohou mít objednatelé nové nápady na přestupní vazby, dopravci modernizují vozový park, dokončují se investice do infrastruktury, jízdní řád je tak pokaždé jiný.

Kapacita se bude řešit v září

Podle tiskového mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je příprava jízdního řádu dlouhodobý, několik měsíců trvající proces, do kterého je zahrnuto značné množství účastníků. „V současné fázi přípravy jízdního řádu 2026 máme projednané požadavky a objednávky ze strany objednatelů veřejné dopravy, jde okraje, respektive organizátory veřejné dopravy, ministerstvo dopravy, a ty zpracováváme do podoby objednávky tras, kterou zašleme ve stanoveném dubnovém termínu na Správu železnic,“ sdělil Ekonomickému deníku Šťáhlavský.

Následovat budou podle něj další fáze přípravy jízdního řádu, kde budou upřesňovány požadavky objednatelů a bude probíhat sestava samotných jízdních řádů podle požadavků jednotlivých dopravců a možností, kapacity, infrastruktury. K přídělu kapacity dochází podle mluvčího v září, kdy probíhají také finalizace jízdního řádu na další rok.

Žádosti o trasy podává do systému Správy železnic postupně podle mluvčí Alexandry Janoušek Kostřicové také RegioJet. „Po uzávěrce přihlášek se budou všechny požadavky vyhodnocovat a případné kolize řešit při společných jednáních s cílem najít vhodné časové polohy vlaků. Věříme, že i letos se většině našich požadavků podaří vyhovět, podobně jako v předchozích letech,“ sdělila.

Správa železnic musí zohlednit to, že je kapacita železniční sítě v České republice na řadě úseků na svých maximech. Problémy státní organizace zaznamenala loni zejména v úsecích Praha – Český Brod, Ústí nad Orlicí – Česká Třebová či Ostrava-Svinov – Ostrava hlavní nádraží či Velim – Záboří nad Labem.

Přetížená železniční síť je i v hlavním městě, pomoci má modernizace dráhy mezi stanicemi Praha-Smíchov a výhybnou Praha-Vyšehrad. Řeší se nahrazení železničního mostu na Výtoni, nový most už by měl být tříkolejný.