Alžírsko chce výrazně posílit těžbu i export zemního plynu. Vysoké ceny plynu v Evropě, tažené nejistotou po omezení importu z Ruska, vypadají jako lákavá tržní příležitost. Alžírská vláda stanovila cíl zvýšit roční produkci zemního plynu skoro dvojnásobně na 200 miliard metrů krychlových v roce 2030, uvedl web energynews.pro.

Státní těžební koncern Sonatrach plánuje během období let 2024 až 2028 investovat 36 miliard dolarů do průzkumu a těžby plynu. Zvýšení produkce bude možné i díky nedávnému objevení osmi slibných nových polí v roce 2023. Největší perspektivu navýšení těžby má pole Hassi R’Mel, považované za největší africké naleziště plynu.

Podle údajů ve statistické ročence koncernu BP vyprodukovalo Alžírsko v roce 2023 celkem 101,5 miliardy m3 zemního plynu, z toho 46,3 miliardy m3 samo spotřebovalo. Pokrytí rostoucí domácí spotřeby je vedle exportních příležitostí druhou motivací k navyšování těžby. To, co samo nespotřebuje, vyváží Alžírsko potrubními cestami do Španělska, Itálie a Tuniska, ale také ve formě zkapalněného zemního plynu (LNG) do řady dalších států.

Web Oil&Gas Middle East připomněl nedávný podpis memoranda o porozumění mezi společností Sonatrach a americkým ropným gigantem ExxonMobil. To se týká možné těžby uhlovodíků v oblastech Ahnet a Gourara. Na alžírském území jsou také aktivní těžařské koncerny Chevron,TotalEnergies, ENI a Equinor. Po hypotetickém vyčerpání klasických ložisek má Alžírsko navíc třetí největší známé zásoby břidlicového plynu na světě, odhadované na 20 bilionů m3.

Mohlo by vás zajímat

To není vše, co může Alžírsko Evropě nabídnout. Země se aktivně účastní projektu na stavbu Transsaharského plynovodu, jehož cílem je propojit plynová ložiska v Nigérii s Evropou přes alžírské území. Objem dodávek z Nigérie se má pohybovat okolo 30 miliard m3. O tomto projektu se hovoří už od roku 2002, zatím však výrazněji nepokročil. Až růst cen na evropském trhu po omezení dodávek z Ruska v letech 2021 a 2022 zvedl o tento váznoucí projekt znovu zájem.

Dodavatel číslo 2

Eurostat před týdnem informoval, že Alžírsko bylo loni druhým největším dodavatelem „potrubního“ plynu do zemí EU s tržním podílem 19,3 procenta (a silným meziročním růstem o 2,8 procentního bodu). První je s velkým náskokem Norsko (45,6 %), třetí je Rusko (16,6 %). V dodávkách zkapalněného plynu do zemí EU bylo Alžírsko třetí s podílem 10,7 procenta; prvenství zde drží Spojené státy a druhé je Rusko.

Loni na podzim uzavřela kontrakt na dodávky zemního plynu z Alžírska také společnost ČEZ. Objem kontraktu je poměrně skromný, odpovídá zhruba dvěma procentům celoroční spotřeby plynu v Česku. Zatímco ministři české vlády považovali dohodnutý obchod za úspěch, v řadách plynárenských expertů převážila skepse. Experti upozorňují na vysoké poplatky za přepravu přes Itálii a další státy, která z takového nákupu dělá ekonomický nesmysl.