Česko získá z evropského rozpočtu 188 milionů eur, v přepočtu zhruba 4,7 miliardy korun, na zapojení českých firem do rekonstrukce Ukrajiny. A to ve formě záruk na investiční úvěry a kombinovaných záruk s granty. Konkrétně půjde o dva programy. První z nich cílí na projekty v oblasti kritické infrastruktury, především obnovy ukrajinské energetiky. Druhý český program, který EU podpořila, je určen na modernizaci šesti vybraných ukrajinských nemocnic.
Pro Česko je to vůbec poprvé, kdy se mu podařilo získat podporu z finančních nástrojů EU na aktivity českých subjektů v zahraničí. O financování muselo podle ministerstva zahraničí soutěžit s mezinárodními finančními institucemi a rozvojovými bankami dalších členských zemí, jako jsou německá KfW či polská BGK.
„Pro české podnikatele je to skvělá zpráva. Již nyní mají i díky podpoře naší vlády na Ukrajině desítky rozpracovaných projektů a teď se jich bude moci zapojit ještě víc,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS).
České firmy jsou podle Fialy na Ukrajině aktivní v mnoha oblastech, například se významně podílí na obnově energetické soustavy, dodávají úpravny vod do Dněpropetrovské oblasti nebo vybavení pro operační sály ve Lvově, Kyjevě či Charkově. „Úspěch českého průmyslu přináší růst nejen našim podnikatelům, ale pomáhá i naší ekonomice,“ poznamenal Fiala.
Mohlo by vás zajímat
Na program projektů v oblasti kritické infrastruktury má z evropského rozpočtu putovat 100 milionů eur, tedy asi 2,6 miliardy korun, ve formě záruk na bankovní úvěry. Dalších asi 850 milionů korun na úvěrové financování pro české podniky plánuje poskytnout ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zahraničních věcí.
„Program, který je výsledkem úspěšné spolupráce mezi ministerstvem zahraničních věcí a Národní rozvojovou bankou, představuje zásadní krok v obnově válkou zasažené Ukrajiny. Naše role jako české diplomacie je nejen v oblasti diplomatické podpory, ale i v oblasti praktické koordinace mezi českými podnikateli a ukrajinskými subjekty,“ sdělil k tomu ministr zahraničí Jan Lipavský. Využití evropských nástrojů, které podle něj pomáhají snížit investiční rizika na Ukrajině, otevírá nové možnosti pro české firmy, které se tak mohou aktivně zapojit do rekonstrukce infrastruktury.
„České firmy mají o investice na Ukrajině velký zájem, což dokazuje připravenost jejich projektů. Naším cílem je jim s financováním co nejvíce pomoci, proto vítám zapojení Národní rozvojové banky (NRB) do evropského programu Ukraine Investment Framework,“ uvedl k tomu ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).
Důležité je podle něj ukázat, že „za Ukrajinou stojíme“ a chceme s ní rozvíjet dlouhodobé hospodářské vztahy. „Náš resort proto zajistí většinový podíl v rámci národní záruky, díky čemuž Evropská komise pokryje až 70 procent financování. Českým firmám to otevře nové možnosti a zároveň pomůže s obnovou ukrajinské infrastruktury. Pokud má česká firma zájem se do tohoto programu zapojit, první konzultace zajišťuje naše ministerstvo,“ dodal Vlček.
Národní rozvojová banka může letos na podzim nabídnout podnikatelům program o celkovém objemu pět miliard korun, který firmám umožní žádat od ukrajinských bank úvěry kryté zárukou od NRB.
„Předmětem zaručovaných úvěrů bude podpora produktivních investic přímo na Ukrajině, zejména v energetice, ale i v dalších strategických sektorech. Příjemcem zaručeného úvěru tedy budou ukrajinské subjekty. Může se jednat o dceřinky českých firem, místní firmy (spolu)vlastněné českými majiteli, česko-ukrajinské joint ventures, česko-ukrajinská projektová SPV nebo ukrajinské firmy s partnerskou českou firmou,“ doplnil Vilém Řehák, který v NRB koordinuje přípravu programu.
Levnější financování
Podnikatelé díky záruce mohou na své projekty na Ukrajině získat levnější financování a nemusí se obávat válečného či politického rizika. EU vytvořila „Nástroj pro Ukrajinu“ na začátku loňského roku s cílem podpořit ukrajinskou ekonomiku injekcí o celkovém objemu 50 miliard eur. EU počítá, že finance se do evropské ekonomiky do značné míry vrátí. Podporu Ukrajině poskytla formou půjčky a značnou část plánuje vložit právě do investičních projektů firem sídlících v EU, které mají ambice zapojit se do rekonstrukce Ukrajiny.
Druhý český program, který EU podpořila, je určen na modernizaci šesti vybraných ukrajinských nemocnic. Za tímto účelem od Česka z evropského rozpočtu získá celkem 88 milionů eur. Poskytnuty budou ve formě garancí na bankovní úvěry, grantů a technické asistence pro nemocnice. Díky poskytnuté podpoře si nemocnice budou moci nakoupit například moderní zdravotnickou techniku od českých výrobců nebo odborný trénink český expertů. Program ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou otevře Česká rozvojová agentura. Na zdravotnický program plánuje Česko přispět z národního rozpočtu zhruba 200 miliony korun.