Lidé by se mohli ještě v tomto volebním období dočkat jasné právní úpravy zaměstnaneckých akcií. Ministerstvo financí právě dokončuje příslušný návrh zákona. Hotovo by mělo být do 5. března. Na jednání podvýboru pro start-upy, vědu, výzkum a inovace to přislíbil vrchní ředitel ministerstva financí pro daně Stanislav Kouba. Připravovaný návrh má nahradit právní úpravu účinnou od ledna 2024, která se v praxi neosvědčila. Kvůli velkému množství výjimek ji start-upy prakticky nevyužívají.

Zaměstnanecké akcie mají být nástrojem na podporu začínajících firem. Příslib podílu ve firmě pomáhá start-upům získat a udržet špičkové profesionály, které by jinak nedokázaly zaplatit. To má usnadnit jejich rozvoj a pomoci jim rozvinout se na úroveň, kdy vydělávají a přispívají tak do státní pokladny i k ekonomickému růstu.

Velká akciová anabáze

Připravit jasnou právní úpravu zaměstnaneckých akcií se vláda premiéra Petra Fialy zavázala ve svém programovém prohlášení. Svůj slib ale nesplnila. Dílčí pozměňovací návrh tak nakonec prosadili poslanci v čele s Vojtěchem Munzarem (ODS). Snažili se jím do českého práva zavést alespoň základní princip, že se zaměstnanecké akcie budou danit až ve chvíli, kdy svému držiteli přinesou zisk. Pravidlo má ale příliš výjimek, což firmy od využití zaměstnaneckých akcií odrazuje. Nyní účinný zákon tak v praxi vůbec nefunguje, jak v podcastu Perspektivy Česka nedávno upozornili investor a zakladatel Czech Founders Vít Horký a partner advokátní kanceláře Mavericks Tomáš Ditrych.

Na ministerstvu financí přitom od srpna leží nový návrh zákona, který má nedostatky současné právní úpravy odstranit. Návrh připravený start-upy ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy se striktně drží pravidla, že se příjmy ze zaměstnaneckých akcií daní až při jejich prodeji. Zaměstnance zákon považuje za investora. To oproti současnému stavu znamená, že zaměstnanec může z firmy odejít a držet dál její akcie bez nutnosti je při odchodu zdanit.

„Vypadalo to, že bychom tento návrh mohli schválit už na podzim loňského roku. Bohužel nedošlo k politické shodě,“ popsal situaci kolem návrhu Martin Jiránek, předseda České start-upové asociace a bývalý pirátský poslanec.

Mohlo by vás zajímat

Vzít akcie korporacím

Podle Stanislava Kouby zbrzdily projednávání nové právní úpravy zaměstnaneckých akcií technické vady. Ty se ale nyní snaží legislativci resortu financí odstranit tak, aby bylo možné návrh co nejdříve poslat do sněmovny. „Nejproblematičtější je specifikace holdingu a agregace, protože nechci ten zvýhodněný režim dávat nadnárodním korporacím, ale opravdu někomu, kdo je samostatný start-up. To je ta nejsložitější disciplína,“ vysvětluje Kouba. Jednoznačná shoda se pak podle něj zatím v koalici nenašla na tom, zda budou příjmy ze zaměstnaneckých akcií osvobozeny od plateb sociálního a zdravotního pojištění. O tom ministerstvo financí ještě plánuje vést debatu s ministerstvem práce a sociálních věcí.

Navzdory těmto problémům je resort financí nyní připraven návrh rychle dokončit. „Já to vidím do čtrnácti dnů, možná dřív,“ přislíbil Kouba. S výborem pro start-upy se dohodl, že jim do 5. března představí finální podobu předlohy. „Pokud to máme řešit do konce volebního období, tak tento termín považujeme za vhodný,“ reagoval na navržený termín předseda podvýboru Jiří Strýček (ANO).

Nová právní úprava by poté měla vstoupit do legislativního procesu jako pozměňovací návrh k některému z již projednávaných zákonů. Favoritem je návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který ministerstvo práce a sociálních věcí předložilo v prosinci. „Připomínkové řízení nahradí konzultace, která už několikrát pobíhala,“ řekl k tomu Kouba. Díky tomu by se měl parlament novou právní úpravu zaměstnaneckých akcií stihnout schválit ještě do podzimních sněmovních voleb. Volby totiž přeruší legislativní proces a veškeré zákony, které poslanci projednat nestihli, je po nich zapotřebí předložit znovu.