Prezident republiky Petr Pavel využil své pravomoci stanovené v čl. 50 odst. 1 Ústavy České republiky a vrátil Parlamentu České republiky zákon o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

Prezident republiky napsal předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové dopis, ve kterém své rozhodnutí zdůvodnil.

„V první řadě se neztotožňuji se způsobem, jakým se zákonodárce vypořádal s nálezem Ústavního soudu, na nějž má přijatý zákon reagovat, a to zejména v souvislosti se stanovením platové základny pro soudce na rok 2025, která by mohla být opět v rozporu s judikaturou Ústavního soudu a vyvolat další soudní spory se soudci. Vzhledem k pozdnímu přijetí zákona nelze rovněž přehlédnout jeho nežádoucí retroaktivitu,“ napsal Markétě Pekarové Adamové.

Nyní přijatá právní úprava platů ústavních činitelů problém podle prezidenta opět neřeší systémově.

Mohlo by vás zajímat

„Před lety stanovený ´trvalý´ mechanismus je soustavně upravován a téměř každý rok je do něj
opakovaně, a do značné míry nahodile a nesystémově, zasahováno. Aktuálně přijatý zákon navržený vládní koalicí je do značné míry opět jen ´přechodným řešením´ na dobu volebního roku a neřeší nežádoucí rozevírání nůžek mezi mocí soudní na jedné straně a mocemi zákonodárnou a výkonnou na straně druhé, spíše směřuje k prohlubování tohoto stavu. Tento trend byl navíc ještě posílen změnami, které byly do původně předloženého návrhu zákona implementovány během projednávání v Poslanecké
sněmovně,“ odůvodnil dále své rozhodnutí Pavel.

Stejně tak vnímá prezident jako špatné řešení návrhy předložené parlamentní opozicí zcela zmrazit platy představitelů moci zákonodárné a výkonné, nebo nápady naprosto oddělit platy soudců od platů dalších představitelů státní moci.

„Má-li být veškerá státní moc skutečně vykonávána ve veřejném zájmu, jak vyplývá z naší Ústavy, považuji za žádoucí, aby i představitelům moci zákonodárné a výkonné náleželo adekvátní platové ohodnocení. Ostatně i Ústavní soud ve své starší judikatuře odkázal na princip dělby moci ve smyslu vzájemné vyváženosti moci zákonodárné, výkonné a soudní, mj. právě v platové oblasti; vyvážeností proto nelze argumentovat jen ve prospěch jedné ze skupin ústavních činitelů,“ napsal dále prezident.

Hlava státu považuje za potřebné, abychom se dostali do stavu automaticky upravovaných platů dle
jasně stanovených kritérií. „Tedy stavu, kdy politici ctí nastavený automatický mechanismus a opakovaně sami neurčují své vlastní platy, populisticky je nezmrazují ani jinak ad hoc neupravují, a to ani ve volebním roce,“ podotkl.

„Jako žádoucí důsledek takové úpravy vidím to, že by pak ani soudci prostřednictvím Ústavního soudu nerozhodovali o svých vlastních platech, jak se to, rovněž opakovaně, děje. Cílem by měla být právní úprava, dle níž by platy ústavních činitelů byly dlouhodobě závislé pouze na výkonnosti ekonomiky a platové a mzdové hladině v celé společnosti, a která by tak trvale zachovávala proporce mezi platy soudců a dalších ústavních činitelů. Ze všech uvedených důvodů jsem se rozhodl přijatý zákon parlamentu vrátit,“ uzavřel prezident.

„Respektuji rozhodnutí pana prezidenta. Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ uvedl na síti X ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

https://twitter.com/MJureka/status/1891422872574296339

O sporné platové novele, kterou dnes vetoval prezident Petr Pavel, by měli poslanci znovu hlasovat na březnové řádné schůzi Sněmovny. Vyplývá to z vyjádření předsedkyně dolní komory Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pro ČTK.

„Jelikož ve čtvrtek zasedá organizační výbor Sněmovny, který bude svolávat březnovou řádnou schůzi, bude možné na její program vetovaný zákon zařadit. Zákonná lhůta bude splněna,“ sdělila ČTK Pekarová Adamová prostřednictvím mluvčího.

Platy se podle ČTK vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy v národním hospodářství vždy za předminulý rok a zákonného koeficientu. Loni platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na předloňské úrovni. Ústavní soud loni v květnu s platností od letoška zákonný koeficient zrušil kvůli snížení platů soudců. Spočívalo v trvalé změně tohoto koeficientu ze tří na 2,822.

„Novela do zákona koeficient tři vrací. Pro tento rok ale stanoví platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun a pro soudce o 121 685 korun. Soudcům by platy v podstatě stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120 951 korun. Platy státních zástupců se od soudcovských platů odvozují. Také pro žalobce určuje předloha platovou základnu přímo, a to 109 516,5 Kč. Novela dále zavádí paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu,“ napsala tisková agentura.

Opoziční hnutí ANO vítá dnešní rozhodnutí prezidenta Petra Pavla vetovat spornou novelu o platech veřejných činitelů. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová se nediví, že se Pavel odmítl podílet na chaotickém řešení vlády. Kabinet ho připravil pozdě, špatně a v rozporu s nálezem Ústavního soud (ÚS), napsala Schillerová ČTK. Podle pirátského poslance a bývalého šéfa strany Ivana Bartoše se veto dalo čekat. Vadí mu, že se nepodařilo prosadit systémové řešení.

„Nedivím se, že se prezident odmítl podílet na chaotickém řešení, které Fialova vláda připravila nejen pozdě, ale také špatně a navíc v rozporu s nálezem ÚS. Přestože jeho nález ohledně platů soudců je z května, Fialova vláda na něj reagovala až na podzim po krajských volbách, a to navíc způsobem, který ho vůbec nerespektoval,“ napsala ČTK Schillerová. Kabinet v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) podle ní nese plnou zodpovědnost za vzniklý chaos.

Další místopředseda ANO Robert Králíček na síti X napsal, že snad poprvé cítí, že Pavel poslouchá opozici a experty. „Vetování zákona, který zvyšuje platy politiků a soudců, je pro mě první jiskřička naděje, že žijeme v zemi, kde prezident není jen stroj na podpisy,“ míní.

Šéf opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura ČTK napsal, že Pavel nevetoval zákon kvůli jeho nemravnosti. „Ale proto, že návrh nepřidával soudcům tak, jak by podle Ústavního soudu měl. Jinými slovy v rozhodování prezidenta nehrál roli názor občanů, ale rozhodla soudcovská lobby,“ uvedl. Připomněl návrh SPD zmrazit platy politiků na pět let.

Bartoš ČTK napsal, že se rozhodnutí dalo očekávat. „Proto jsme s Piráty navrhovali systémové změny, ale pirátské návrhy byly zamítnuty,“ uvedl. Každoroční debaty o platech politiků a dalších ústavních činitelů považuje za únavné. „Jen odvádějí pozornost od skutečně důležitých témat. Upřímně bych si přál, aby ministři Jurečka a (ministr spravedlnosti Pavel) Blažek (ODS), kteří věděli, že jsou v zákoně chyby, dokázali stejně vášnivě bojovat i za dostupné bydlení, které už půl roku leží ve Sněmovně ladem,“ dodal pro ČTK.