Vývojářská společnost reaktorů nového typu Newcleo oznámila, že zahájil jedná o koupi pozemků pro svůj demonstrační malý modulární reaktor LFR-AS-30 v Indre-et-Loire v obci Chinon Vienne et Loire v západní Francii.

Společnost podle tiskové zprávy „formálně zahájila konstruktivní diskuse a postupy“ s komunitou obcí Chinon Vienne et Loire o umístění reaktoru.

„Předběžná setkání s místními úředníky, komunitou obcí Chinon Vienne et Loire a státními orgány umožnila společnosti Newcleo představit svůj projekt a zároveň znovu potvrdila svůj závazek udržovat konstruktivní dialog se všemi místními zúčastněnými stranami,“ stojí v komuniké.

„Tento přístup, který se řídí standardním procesem pro velké projekty ve Francii, bude doprovázen řadou předběžných studií požadovaných pro administrativní povolení a následná rozhodnutí. Celý proces probíhá v plném souladu s nejvyššími platnými předpisy a normami, v úzké spolupráci s příslušnými úřady,“ uvedla společnost Newcleo.

Mohlo by vás zajímat

Společnost doplnila, že brzy postoupí záležitost Národní komisi pro veřejnou debatu v souladu s kodexem životního prostředí. Její projekt pak bude představen v rámci nadcházející veřejné debaty, která poskytne jasný přehled o jejích ambicích a závazcích. Debata umožňuje zainteresovaným stranám podílet se na utváření významných politik nebo projektů s významným socioekonomickým nebo environmentálním dopadem, což zajišťuje transparentní a inkluzivní rozhodování od samého počátku.

V návaznosti na přemístění svého sídla do Paříže v září 2024 jmenovala společnost newcleo
Cédrica Barbu generálním ředitelem pro Francii. V ústředím, které nyní sídlí vPaříži, pokračují velké průmyslové projekty.

„Před námi jsou klíčové milníky v oblasti regulace, bude jeho vedení zásadní pro strukturování a realizaci projektu urychlení operací. Absolvent École nationale supérieure d’Arts et Métiers, který přináší rozsáhlé zkušenosti z oblasti Cédric Barba v minulosti vedl vývoj pokročilých technologií obohacování uranu, a to jak v jaderném, tak v průmyslovém odvětví a konverzních zařízení ve společnosti Orano. Již dříve působil jako výkonný ředitel pro průmyslový rozvoj ve společnosti newcleo, bude nyní také koordinovat činnost ve Francii a podporovat ambiciózní plány společnosti růstové strategie,“ lze se dočíst v tiskové zprávě

Newcleo očekává, že první prototyp jejího reaktoru bude připraven do roku 2026 v Itálii, první reaktor bude ve Francii v provozu do konce roku 2031, zatímco konečné rozhodnutí o investici pro první komerční elektrárnu se očekává kolem roku 2029.

Společnost Newcleo dále oznámila, že její první olovem chlazený rychlý reaktor o výkonu 30 MWe bude „sloužit jako průmyslový demonstrátor, výkladní skříň technologie Newcleo a přispěje k rozvoji jaderného sektoru ve Francii“.

Před měsícem podepsala společnost Newcleo rámcové smlouvy se slovenskými společnostmi JAVYS a VUJE, které by mohly vést k výstavbě čtyř z jejích olovem chlazených rychlých reaktorů o výkonu 200 MWe v lokalitě Bohunice.

První dohoda se státní společností JAVYS, která je zodpovědná za nakládání s jaderným palivem na Slovensku, stanovuje rámcové podmínky pro založení budoucího společného podniku s názvem Centrum pro rozvoj využití vyhořelého jaderného paliva (zkráceně CVP). Jeho úkolem bude realizace studie proveditelnosti pro rozvoj a budoucí výstavbu jaderné elektrárny na bázi pokročilého modulárního reaktoru (AMR) se čtyřmi reaktory LFR-AS-200 v lokalitě V1 Jaslovské Bohunice.

Smlouva pak potvrzuje zajištění s podporou francouzské vlády trasy pro dodávky vyhořelého jaderného paliva vyrobeného na Slovensku, jehož konečným cílem je jeho přepracování a využití jako zdroje energie a umožnění jeho dlouhodobé multirecyklace v rámci uzavřeného palivového cyklu.

Společný podnik, ve kterém bude JAVYS vlastnit 51 procent a newcleo 49 procent, se zaměří na vývoj komplexního řešení pro opětovné použití vyhořelého jaderného paliva prostřednictvím pokročilé technologie olovem chlazeného rychlého reaktoru (LFR) společnosti newcleo.

Cílem tohoto přístupu je přeměnit vyhořelé jaderné palivo vyrobené na Slovensku na udržitelný zdroj energie, a to s využitím kapacit v plánovaném novémzpracovatelském závodě cleo ve Francii a zároveň výrazně snížit objem jaderného odpadu vyžadujícího konečné uložení v hlubinném úložišti.

Druhá rámcová smlouva s VÚJE, která je jednou z předních slovenských jaderných inženýrských společností, vytváří rámec pro technickou a obchodní spolupráci, zaměřenou na vývoj a implementaci technologie LFR z novéhocleo primárně na Slovensku.

Dohoda zahrnuje zapojení VUJE do počátečních prací na studii proveditelnosti i do navazujících činností společného podniku CVP.