Tak špatné výsledky se jen tak nevidí. Ropný gigant BP oznámil, že jeho zisk loni oproti roku 2023 klesl z 15,2 miliardy dolarů na 381 milionů dolarů, tedy o 97,5 procenta. Zavinilo to hlavně přecenění části majetku směrem dolů. Vedení BP slíbilo, že radikálně změní svou strategii a utlumí plány na expanzi v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Na provozní úrovni nebyly výsledky tak špatné, provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 13 procent na 38 miliard dolarů. Problém byl hlavně v přecenění majetku o 8,2 miliardy dolarů. Podle zprávy o hospodaření BP za rok 2024 došlo k redukci ocenění offshore větrných projektů v USA, rafinerie v německém Gelsenkirchenu či těžařských projektů v Senegalu a Mauritánii.

Co se týká větrné energie, Spojené státy americké za administrativy prezidenta Joea Bidena nalákaly velké investory na projekty výstavby větrných elektráren na mořských mělčinách. Jenže v lednu nastoupil Donald Trump a ten rozhodl, že žádné offshore větrné parky nepovolí. Jak připomíná zpravodajská televize CNBC, Trump popisuje větrné turbíny jako ekonomickou a ekologickou „katastrofu“ pro obyvatele pobřeží.

Britská BBC na svém webu uvedla, že BP oznámí 26. února zásadní změnu strategie. Všeobecně se očekává, že BP omezí projekty na stavbu obnovitelných zdrojů a místo toho zvýší produkci ropy a plynu. Podobně se v minulých týdnech rozhodly koncerny Shell a Equinor. BBC připomíná, že před pěti lety si BP stanovila cíl 50 GW výrobní kapacity v obnovitelných zdrojích do roku 2030.

Mohlo by vás zajímat

Společnost BP již v prosinci oznámila výrazné snížení svých investic do obnovitelných energií. Trh spekuluje o tom, že BP může upustit od svého závazku snížit produkci ropy o 25 procent do roku 2030 ve srovnání s úrovněmi v roce 2019. Jistou inspirace zde představují koncerny ExxonMobil a Chevron, které si udržely solidní zisky. Hlavně díky tomu, že nenajely na „zelenou vlnu“ a zůstaly soustředěné na těžbu ropy a plynu.

Jak k tomu dodává web energynews.pro, špatné výsledky BP vyvolaly tlak ze strany aktivistických investorů. Fond Bluebell, který již více než rok kritizuje ambice společnosti v oblasti čisté energie, požaduje změny ve strategii, které by více odpovídaly očekáváním akcionářů. Významný podíl v BP navíc koupila společnost Elliott Management, která je známá asertivními zásahy do řízení společností a údajně cílí na změnu vedení nebo dokonce rozdělení koncernu BP.