Ukrajina začala v minulých dnech dovážet vysoké objemy zemního plynu ze zemí střední Evropy. V posledních dnech se objem dodávek pohyboval okolo 7 milionů m3 (78 GWh) ze Slovenska, 6,6 milionu m3 z Maďarska a menší objemy od 1,5 do 2 milionů m3 přicházely také z Polska a Rumunska. V součtu se tak jedná o zhruba 17 milionů m3 denně, což postačí na pokrytí necelé pětiny zimní spotřeby plynu na Ukrajině.

Aktuální údaje o objemu dodávek lze dohledat na webu národních provozovatelů plynárenských soustav, nebo také na webu evropské plynárenské asociace ENTSOG. Objem dodávek na Ukrajinu skokově vzrostl v pátek 7. února, v případě importu z Polska o den později. Jedná se zřejmě o důsledek nové vlny ruských útoků na těžební lokality a infrastrukturu na ukrajinském území, které vedly ke snížení produkce a dostupnosti plynu.

Ukrajinská plynárenská společnost Naftogaz v úterý na svém webu informovala o ruském útoku, který vyřadil z provozu těžební zařízení v Poltavské oblasti. Další podobné zásahy se odehrály už v předchozích dnech. Ukrajinská vláda musela po těchto útocích přijmout mimořádná opatření, která zahrnují omezování spotřeby energií i zvýšení dovozu plynu.

Fakt, že přes slovenské území teče plyn pro Ukrajinu, nese tamní premiér Robert Fico docela nelibě. „Bez tohoto plynu by Ukrajina zamrzla. V tomto však Slovensko prsty nemá, dodavateli jsou zahraniční firmy,“ uvedl Fico. Současně začal nahlas uvažovat o tom, že tyto zahraniční dodávky na Ukrajinu zastaví, jak informuje na svém webu slovenská státní televize a rozhlas STVR.

Mohlo by vás zajímat

Vztahy mezi Ficovou vládou a Ukrajinou vedenou prezidentem Volodymyrem Zelenským jsou v poslední době jemně řečeno napjaté. Premiéra Fica rozzuřilo hlavně ukrajinské rozhodnutí neprodloužit tranzit ruského plynu přes tamní plynovody. Slovensko tak od počátku letošního roku přišlo o příjmy z tranzitu plynu do Rakouska a České republiky v řádu stovek milionů eur ročně. Navíc teď Slováci musejí dovážet ruský plyn složitě přes Turecko, Balkán a Maďarsko, což je dražší než dřívější dodávky přes území Ukrajiny.

S&P Global ve své analýze zmiňuje, že ukrajinské podzemní zásobníky jsou téměř prázdné. V sobotu už v nich zbývalo dostupných jen 30,6 TWh (2,9 miliardy m3) zemního plynu. Pracovní objemy plynu v zásobnících jsou tak pod kritickou úrovní 10 procent. Nouzové nákupy vyvolaly růst cen na některých energetických trzích, například v Rumunsku cena na spotovém trhu překonala 90 eur/MWh.

Roste také cena plynu na dalších evropských burzách. Na klíčové nizozemské burze TTF se cena plynu s dodáním v březnu za poslední dva týdny zvýšila z 48 eur na 56,50 eura/MWh. Na pražské burze PXE je plyn o něco dražší, cena březnové dodávky se v pondělí i úterý zastavila těsně pod hranicí 60 eur/MWh.