Jedenáct prezidentů a premiérů členských zemí Evropské unie, včetně České republiky, vyzvalo Evropskou komisi (EK), aby se zaměřila na podporu vysokorychlostních železnic, Na sítí X to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). Evropští státníci podle Fialy rovněž zdůrazňují význam spolufinancování těchto projektů ze strany EU.

„Česká republika jako lídr budoucího rozvoje vysokorychlostní železnice v Evropě! Naše iniciativa, podpořená dalšími devíti členskými státy EU, otevírá důležitou diskusi o rozvoji a financování vysokorychlostní železnice v příštích letech,“ napsal Fiala již dříve, než se k iniciativě připojila také Itálie. „Lepší propojení Evropy je klíčem k prosperitě a hospodářskému růstu. Finanční podpora EU je zde klíčová a přináší velkou přidanou hodnotu!“ napsal Fiala na síti X.

Vyjma Fialy dopis podepsali estonská premiérka Kristen Michalová, slovenský premiér Robert Fico, maďarský premiér Viktor Orbán, lotyšská premiérka Evika Silina, španělský premiér Pedro Sanchez, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, portugalský premiér Luis Montenegro, rumunský prezident Klaus Iohannis, litevský prezident Gitanas Nauseda a italská premiérka Giorgia Meloni.

Signatáři uvedli, že podporují cíle Evropské komise připravit akční plán pro evropskou vysokorychlostní železniční síť spojující velká města a regiony, přičemž mají na paměti význam přeshraničních projektů. Vyzvali Evropskou komisi a ostatní členské státy, aby upřednostnily práci na stěžejních projektech s vysokou evropskou přidanou hodnotou.

Podle dopisu dokončení evropských dopravních koridorů prostřednictvím rozvoje nových vysokorychlostních železničních spojů spojujících hlavní města a velká města v celé Evropské unii významně přispěje k dekarbonizaci odvětví dopravy na evropské úrovni a zároveň posílí odolnost Evropské unie, a to i pro potřeby vojenské mobility.

Mohlo by vás zajímat

Signatáři konstatovali, že řada projektů je již ve výstavbě nebo v závěrečné fázi přípravy a má být realizována v nadcházejících letech, ale jejich spolufinancování je klíčové. Proto se zkoumají alternativní zdroje financování, uvedli signatáři a dodali, že spoléhají také na silnou politickou podporu ze strany Evropské investiční banky.

V nadcházejících měsících se v Bruselu očekává zahájení jednání o příštím sedmiletém rozpočtu EU, víceletém finančním rámci na období 2028-2034.