Společnost Doosan Škoda Power ve čtvrtek začala obchodovat pod symbolem DSPW na hlavním trhu Prime market pražské burzy. V rámci IPO stanovila konečnou cenu na 240 korun za akcii. Nabídka se podle společnosti potkala se zájmem investorů. „Věřím, že získané prostředky posílí pozici společnosti Doosan Škoda Power, zvýší její konkurenceschopnost na světovém trhu a přispějí k transferu nových technologií do České republiky,“ uvedl předseda představenstva a ředitel Doosan Škoda Power Youngki Lim.
Veřejná nabídka akcií vzbudila v České republice a napříč Evropou podle společnosti silný zájem jak u institucionálních, tak u retailových investorů. Setkala se také s příznivým přijetím u oprávněných zaměstnanců společnosti Doosan Škoda Power, z nichž přibližně třetina se rozhodla nabídku akcií podle firmy využít.
Celkem se v rámci nabídky prodalo 10 527 000 akcií, z toho 2 900 000 nových akcií, 6 670 000 stávajících akcií a 957 000 akcií nadlimitních. Celková hodnota nabídky akcií při stanovené nabídkové ceně, včetně opce navýšení, dosáhla 2 526,5 milionů korun (před zaměstnaneckou slevou).
„Je skvělé, že se IPO setkalo u investorů s takovým zájmem, a to jak na straně institucí, tak i mezi drobnými investory. Znovu se tak potvrzuje fakt, že zajímavá emise si své investory na správném trhu vždy najde. Předpokládám, že emise se po splnění všech podmínek stane v nejbližší době součástí všech hlavních indexů pražské burzy. Společnosti a jejím novým akcionářům přeji mnoho úspěchů,“ uvedl k novému emitentovi předseda představenstva a generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.
Mohlo by vás zajímat
Jak už Ekonomický deník informoval, že peníze získané z prodeje akcií chce Doosan Škoda Power investovat hlavně do rozšíření výroby v plzeňském závodě. Jen první etapa, která zahrnuje spuštění výroby generátorů pro klasické a jaderné elektrárny o výkonu do 300 MW, představuje investici ve výši 3 miliardy korun, jak korejský Doosan oznámil loni v květnu.
Vedle toho má plzeňská začít Doosan Škoda Power vyrábět také plynové turbíny. Zájem o stavbu plynových elektráren v Česku i jinde v Evropě rychle roste. Výrobců plynových turbín je dnes poměrně málo a čekací lhůty na jejich dodání jsou dlouhé, což vytváří prostor pro vstup nových dodavatelů.
Klesající objem investic
Doosan Škoda Power je významným světovým výrobcem parních turbín pro různé typy elektráren – uhelné, paroplynové, jaderné, spalovny biomasy a odpadů, ale také koncentrační solární elektrárny. Zaměřuje se hlavně na středně výkonné turbíny do výkonu 300 MW, v minulosti vyrobila třeba i 1000megawattové turbíny (pro Jadernou elektrárnu Temelín). Historicky byl součástí skupiny Škoda Plzeň, od roku 2009 jej vlastní korejský strojírenský koncern Doosan.
Problémem pro Doosan Škoda Power je klesající objem investic do klasické energetiky v Evropě. V průběhu let 2010 až 2014, kdy vrcholila investiční vlna v české energetice, vykazoval podnik nejlepší čísla: vydělával bezmála dvě miliardy korun ročně a tržby kolísaly mezi osmi a deseti miliardami korun. Následoval setrvalý pád tržeb až na hodnotu 4,6 miliardy korun v roce 2016.
Později se podařilo finanční výsledky stabilizovat. V roce 2023 vykázala DŠP tržby ve výši 4,81 miliardy korun, čistý zisk přesáhl 559 milionů korun. Za období od ledna do září loňského roku DŠP utržila 3,92 miliardy korun (růst o téměř 25 procent). Čistý zisk dosahoval 355 milionů korun, tedy zhruba stejně jako v lednu až září roku 2023.