Jednání hospodářského výboru Poslanecké sněmovny o legislativě, která má za cíl urychlit výstavbu paroplynových elektráren, bylo věcné, krátké a nekonfliktní. Výbor si počká na pozměňovací návrhy a k návrhu novely „Lex Plyn“ se vrátí za dva týdny. Nejzajímavější tak dnes byly poznámky poslanců na adresu rozsáhlejší a kontroverznější novely energetického zákona známé jako Lex OZE 3.
Jak Ekonomický deník informoval na konci ledna, senátoři vrátili novelu Lex OZE 3 sněmovně s několika pozměňovacími návrhy. Chtějí škrtnout kontroverzní přílepky, které do zákona na poslední chvíli protlačilo ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou. Další výhrady se týkají umisťování energetických sítí ve velkých městech. Otázka zní: podpoří poslanci senátní verzi, nebo potvrdí původní sněmovní verzi novely včetně kontroly solárníků? Nebo celý tento dlouho připravovaný návrh spadne pod stůl?
ANO má jasno, vládní strany váhají
Poslanec Roman Kubíček (ANO) během jednání o energetické legislativě prohlásil, že klub hnutí ANO podpoří senátní verzi Lex OZE 3. Zároveň varoval strany vládní koalice, ať nepočítají s hlasy poslanců ANO pro schválení sněmovní verze. Podobně se už před týdnem podle ČTK vyjádřil stínový ministr dopravy Martin Kolovratník (ANO). Podle jeho slov s individuální kontrolou ziskovosti solárních elektráren kromě celé opozice nesouhlasí ani někteří poslanci vládního hnutí STAN.
Předseda poslaneckého klubu Starostů Josef Cogan ČTK řekl, že o postoji povede hnutí další jednání na klubu i v koalici. Zatím jsou podle něj možné obě varianty. Poslanci stran koalice Spolu zatím mlčí. Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) na dnešním jednání výboru pouze uvedl, že komentáře jsou v tuto chvíli předčasné a že se výsledek dostaví na některém z příštích plenárních zasedání sněmovny, kde budou poslanci hlasovat o návrzích vrácených senátem.
Co se týká novely Lex Plyn, tady naopak vládne shoda napříč politickými stranami ve sněmovně. Poslanci uznali, že původní návrh novely, který vedle podpory výstavby paroplynových elektráren upravuje podmínky odstavení uhelných elektráren a jejich delšího provozu v nouzové situaci, ještě není dokonalý; přiznal to i na jednání přítomný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Poslanci dodávají, že tato novela by neměla být schválena dříve, než bude jasný osud novely Lex OZE 3.
Mohlo by vás zajímat
Poslanec Kubíček, který má roli zpravodaje novely Lex Plyn, navrhl přerušit projednávání tisku. Ostatní poslanci výboru s tím souhlasili. Poslanci budou mít do 11. února čas podávat pozměňovací návrhy, k projednávání návrhu se hospodářský výbor vrátí ve čtvrtek 20. února.
Lex Plyn, obsahující Lex Uhlí
Balík změn zaměřený na urychlení výstavby plynových elektráren se projeví hlavně v zákoně č. 416/2009 o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Mezi konkrétní opatření patří přednostní projednávání staveb s významem pro energetickou bezpečnost země na stavebních úřadech přednostně před jinými stavbami. Novela také zkracuje lhůty pro vydání konkrétních povolení a omezuje možnost odvolat se proti rozhodnutí úřadů.
Nemalou část tvoří návrhy zacílené na prodloužení provozu uhelných elektráren, pokud by je vlastníci chtěli odstavit dříve, než za ně bude adekvátní náhrada. Novela do energetického zákona doplňuje ustanovení, které „v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu“ umožní Energetickému regulačnímu úřadu uložit vlastníkovi elektrárny povinnost pokračovat ve výrobě elektřiny, pokud to bude zapotřebí pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy. Pokud vlastník nebude mít zájem pokračovat, provozoval by jeho elektrárnu někdo jiný.
Ministr Lukáš Vlček navrhuje, aby novelu Lex Plyn schválila poslanecká sněmovna ve zkráceném režimu co nejdříve. Novela by však nabyla účinnosti nejspíš až k 1. srpnu 2025. „Důvodem je potřeba zajistit, aby tato novela nenabyla účinnosti dříve, než předchozí novela energetického zákona, tzv. lex OZE III,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.