Shein, Temu, AliExpress. S levnými balíčky z e-shopů pocházejících se třetích zemí, nejčastěji z Číny, se v posledních letech roztrhl pytel. Zboží však může být nebezpečné a webové stránky manipulativní, čímž porušují evropská pravidla na ochranu spotřebitele. Miliardy zásilek navíc přetěžují celní úřady. Evropská komise proto plánuje zpřísnit kontroly, navrhuje zrušit současné osvobození od cel pro malé zásilky i zavést nový manipulační poplatek.

Nové kroky oznámila Komise ve středečním sdělení. V tom uvádí, že je třeba zajistit rovné podmínky na jednotném trhu. „Nárůst dovozu elektronického obchodu na trh EU s sebou přinesl mnoho výzev. EU je připravena tyto výzvy řešit a spojila se jako ‚tým Evropa‘, aby zajistila, že občané a podniky budou moci i nadále využívat mnoha výhod online nakupování a zároveň minimalizovat rizika nebezpečných produktů, které ohrožují zdraví a bezpečnost spotřebitelů. Chceme vidět konkurenceschopný sektor elektronického obchodování, který chrání spotřebitele, nabízí vhodné zboží a je ohleduplný k životnímu prostředí,“ uvedla eurokomisařka Henna Virkkunen, která má na starost mimo jiné digitální suverenitu.

Komise konkrétně navrhuje zrušit současné osvobození od cel pro zásilky do 150 eur. Těch totiž jen vloni dorazilo do Evropy na 4.6 miliard, asi 12 milionů denně. Unijní exekutiva to navrhla již v minulosti, kromě toho také širší reformu celní unie, která by zlepšila kontoly prostřednictvím navrhovaného Evropského celního úřadu a celního datového centra EU.

„Celní orgány jsou první linií kontroly na hranicích, proto je musíme vybavit odpovídajícími nástroji ke zvýšení našich kontrolních kapacit, a to v úzké spolupráci s dalšími orgány klíčovými pro kontrolu zboží vstupujícího na trh EU,“ uvedl nyní Maroš Šefčovič, slovenský eurokomisař pro oblast obchodu.

Mohlo by vás zajímat

Poplatek za zpracování zboží

Přibýt by mohl i další poplatek. Komise totiž ve sdělení vyzvala spoluzákonodárce, aby zvážili další kroky, jako je poplatek za zpracování na takové zboží z e-shopů ze třetích zemí, které putuje přímo k zákazníkovi. „Abychom reagovali na rostoucí výdaje potřebné k dohledu nad tím, zda miliardy takových zásilek odpovídají evropským pravidlům,“ uvedla.

Komise také plánuje zintenzivnit kontroly, zda kvalita zboží odpovídá evropským normám. „Budoucí kontroly budou na průběžné bázi zesíleny pro určité subjekty, zboží nebo obchodní toky na základě analýzy rizik. Čím vyšší bude míra nevyhovujících výrobků, tím vyšší by měla být ostražitost v dalších fázích, přičemž sankce by měly odrážet případy systematického porušování pravidel,“ uvedla unijní exekutiva.

K tomu plánuje využívat i nové digitální nástroje, jako je umělá inteligence určená na detekci potenciálně škodlivého zboží. Více chce EU kontrolovat také dodržování jiných legislativ, jako jsou Akt o digitálních trzích či Akt o digitálních službách, které mají zajistit férovou konkurenci v on-line prostředí a zakazují některé manipulativní taktiky. Prostřednictvím vymáhání a implementace již existujících pravidel o tzv. ecodesignu či o obalech pak chce více chránit životní prostředí před dopady tohoto levného zboží.

Anna Cavazzini, předsedkyně výboru pro ochranu spotřebitele Evropského parlamentu z frakce Zelených, oznámení vítá. „Jedovaté dětské dudlíky, explodující baterie nebo toxická kosmetika – nebezpečné výrobky nemají na vnitřním trhu své místo. Avšak prostřednictvím online platforem, jako jsou Shein nebo Temu, se na naše prahy valí stále rostoucí vlna produktů ze třetích zemí – obcházejících naše přísné zákony na ochranu spotřebitelů a přetěžujících celní i dozorové orgány,“ uvedla s tím, že bylo na čase jednat.

Trojice problémů

Komise nové kroky oznámila souběžně se zprávou, že spustila vyšetřování internetového prodejce Shein, zda zboží odpovídá evropským pravidlům. Již dříve začalo šetření také vůči společnosti Temu. Firmy čelí kritice kvůli údajné nízké kvalitě zboží, nekalé konkurenci, manipulativním taktikám, přílišnému sběru dat o zákaznících, ale také nebezpečnosti některých produktů.

Obě navíc čelí problémům také v USA. Tamní pošta v úterý přechodně přestala přijímat balíky z Číny a z Hongkongu. Krok přichází poté, co americký prezident Donald Trump zvýšil cla na čínské zboží. Čínští prodejci zároveň přišli o možnost posílat do USA méně hodnotné zásilky bezcelně.