Více než pětina německých firem plánuje přesunout aspoň část své výroby do střední a východní Evropy. Plyne to z dnes zveřejněného průzkumu poradenské firmy KPMG a sdružení německých podniků působících ve střední a východní Evropě (OA).
Střední a východní Evropa je pro německé firmy, které na tamních trzích působí, stále důležitější. Více než polovina podniků navíc očekává, že hospodářská důležitost regionu do roku 2030 poroste.
„Známé slabiny Německa jako místa pro podnikání jsou důvodem pro přesun výroby místních podniků do zahraničí,“ uvádí ve studii Andreas Glunz z KPMG. Střední a východní Evropa je přitom podle něj preferovaným regionem pro přesun výroby. „Německé hospodářství tam už masivně investovalo, vyzná se tam a zároveň zůstává blízko tuzemsku,“ dodal.
Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 133 podniků s aktivitami ve střední a východní Evropě, jich chce 42 procent investovat v tomto regionu během jednoho roku, 52 procent plánuje investice v příštích pěti letech. Přesunout aspoň část své výroby chce do zemí na východ od německé hranice zhruba 22 procent podniků, které v regionu už působí.
Mohlo by vás zajímat
Polsko, Rumunsko, Ukrajina v čele
Nejatraktivnějšími zeměmi jsou podle agentury DPA, která výňatky ze studie zveřejnila, Polsko, Rumunsko a Ukrajina, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Pořadí Česka agentura nezmiňuje.
Nejdůležitějšími důvody pro investice ve střední a východní Evropě jsou podle studie tamní poptávka (40 procent), kvalifikovaná pracovní síla (37 procent) a relativně nízké náklady na práci (33 procent). Kromě výhod vidí německé firmy v regionu i rizika včetně politických a bezpečnostních (67 procent), korupce (38 procent) a byrokratických překážek (31 procent).
Celkově hodnotí firmy s aktivitami ve střední a východní Evropě svou situaci v regionu pozitivně: 45 procent jich ji hodnotí velmi dobře či dobře. Čtyři z pěti podniků pak očekávají další zlepšení v následujících pěti letech.