Americký prezident tento týden prohlásil, že na cla uvalená na Evropskou unii „určitě dojde“. Ministři obchodu EU o situaci jednali v úterý a slibovali „tvrdou odvetu“. Nechtějí však Washington dráždit zbytečně.
Evropská unie se připravuje na transatlantický obchodní střet, ale rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odložit tento týden rozsáhlá cla vůči Mexiku a Kanadě posílilo v unijních kruzích důvěru, že přijatelný výsledek bude lze vyjednat.
Podle zdroje agentury Bloomberg z EU se Trumpův obrat stal podkladem pro strategii Evropské komise při přípravě přiměřené reakce na prezidentovy celní hrozby. Bruselská exekutiva se obává, že by zbytečně ostrou reakcí mohla vyvolat hněv Washingtonu.
Hlavní překážkou ve strategii EU je však to, že se jí nepodařilo navázat dobré kontakty v nové americké administrativě, uvedl zdroj. Některé klíčové obchodní posty ve Washingtonu stále čekají na schválení Senátem.
Není jasné, co Trump od EU chce, a jeho hněv vůči Evropě sahá daleko do minulosti, což dohodo neusnadňuje. EU se však bude například snažit zažehnat vznikající konflikt s USA ohledně vývozu oceli a hliníku, který má vyvrcholit příští měsíc.
Mohlo by vás zajímat
EU „bude tvrdě reagovat“
Trump tento týden vystupňoval svou rétoriku namířenou proti EU a prohlásil, že cla „určitě budou“, přičemž se odvolával na velký obchodní deficit s tímto blokem. Komise již dříve připravila rozsáhlé seznamy odvetných opatření pro případ, že by USA k této hrozbě přistoupily.
„Když se na nás budou nespravedlivě a svévolně zaměřovat, Evropská unie bude tvrdě reagovat,“ řekla novinářům předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová po pondělním bruselském zasedání unijních politických špiček.
Agentura Bloomberg již dříve uvedla, že komise připravila nabídku na zlepšení bilaterálních vztahů s USA, která by zahrnovala větší dovoz zkapalněného zemního plynu, hnojiv a zbraní. Mezi další oblasti potenciální spolupráce patří užší sladění postupu vůči Číně v oblasti kontroly vývozu, prověřování investic a spolupráce při řešení nadbytečných kapacit v Číně, zejména v ocelářském sektoru.
Komise plánuje postupovat podobně jako při posledním obchodním střetu s USA v roce 2018 a cílit cla na politicky citlivé oblasti v USA, uvedla tato osoba. Na úterním zasedání ministrů obchodu ve Varšavě se komise podělila s členskými státy o několik nápadů ohledně odvetného balíčku.
Trump schválil až 25procentní cla na zboží z Kanady a Mexika. Po telefonátech s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaumovou a kanadským premiérem Justinem Trudeauem je však na měsíc pozastavil.
Některé metropole považují toto odkladné opatření za pozitivní signál, že cla nejsou pro Trumpa konečným cílem, ale součástí jednání, uvedla tato osoba.
Bitva od roku 2018
Pozastavená cla EU na americké výrobky v hodnotě přibližně tří miliard dolarů mají začít platit na konci března. Tento konkrétní spor ae táhne od roku 2018, kdy USA s odvoláním na obavy o národní bezpečnost zasáhly cly evropský vývoz oceli a hliníku v hodnotě téměř sedmi miliard USD.
Blok se v odvetě zaměřil na politicky citlivé společnosti s odvetnými cly. Mezi zasaženými výrobky byly například motocykly Harley-Davidson a džíny Levi Strauss.
Obě strany se v roce 2021 dohodly na dočasném příměří, kdy USA částečně zrušily svá opatření a zavedly soubor celních kvót, nad jejichž rámec se cla na kovy uplatňují, zatímco EU všechna svá restriktivní opatření zmrazila. Americké kvóty, které nahradily sankční cla, vyprší na konci roku. EU pravděpodobně prodlouží pozastavení těchto cel i po březnovém termínu, aby americkou administrativu neprovokovala.