Posilování investic Evropské unie do obranného průmyslu je pro Českou republiku výhodné, a to i ekonomicky. EU by se měla zaměřit na koordinaci akvizic, míní premiér Petr Fiala (ODS). Před odletem na dnešní neformální summit evropských lídrů v Bruselu řekl, že cílem jednání je mimo jiné zlepšit přístup ke zdrojům financování obranného průmyslu. Připomněl výzvu 18 evropských premiérů, aby Evropská investiční banka otevřela prostor pro financování zbrojařských firem ze soukromých zdrojů.
Je jasné, že Evropa se musí víc starat o svou bezpečnost, navýšit peníze na obranu, podpořit evropský obranný průmysl a zlepšit přístup ke zdrojům jeho financování, uvedl Fiala.
Navýšení podílu nákladů na obranu jednotlivých zemí NATO nad dvě procenta hrubého domácího produktu je podle něj „skoro nutnost“. EU by navíc podle předsedy vlády měla zjednodušit společné nákupy a nastavit spolupráci napříč Evropou u akvizic. Posilování unijní obrany by přitom mělo být „maximálně kompatibilní“ se Severoatlantickou aliancí.
V příštím volebním období je podle Fialy pro Česko reálné zvýšit výdaje na obranu ze současných dvou procent HDP na tři procenta, pokud bude nynější koalice ve vládě. Řekl v to v neděli v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. V rozpočtu na příští rok chce premiér dosáhnout zvýšení částky na obranu na 2,1 nebo 2,2 procenta HDP, aby měla vláda rezervu a s jistotou dosáhla minimálně dvouprocentní hranice výdajů.
Mohlo by vás zajímat
Vrcholní zástupci zemí EU se dnes k otázkám obrany sejdou v Bruselu na jednání, které svolal předseda unijních summitů António Costa a zúčastní se ho i generální tajemník NATO Mark Rutte a britský premiér Keir Starmer. Bude to první podobné setkání unijních vůdců zaměřené na obranu, rovněž i první summit po nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Je to také první podobná schůzka s britským premiérem od odchodu Británie z EU před pěti lety.
EU musí být v jednáních o clech s USA aktivní
Fiala se před odletem vyjádřil také k clům.Evropská unie musí být v jednáních o clech s USA aktivní a hájit své zájmy. Nástroje k dobré dohodě má, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na dnešní neformální summit unijních lídrů. Jednat budou v Bruselu především o posílení obranyschopnosti unie. Vztahům se Spojenými státy, jejichž politika se mění po nástupu staronového prezidenta Donalda Trumpa, se budou věnovat také.
Trump v neděli podle agentury AFP řekl, že cla na výrobky z Evropské unie budou zavedena „velmi brzy“. Znovu poukázal na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí 300 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun).
„Máme nástroje proto, abychom dosáhli dohody, ale měli bychom být aktivní,“ uvedl Fiala. Je podle něj možné vyjednat „rozumné a vzájemně výhodné podmínky“. EU by ale neměla čekat na to, s čím Spojené státy přijdou, míní. Zopakoval, že stejně jako chtějí být silné Spojené státy, má být silná i Evropská unie. Je ale třeba zachovat silné transatlantické vazby, protože opak by přinesl výhody nepřátelům, dodal.
Trump již po svém nástupu do funkce 20. ledna pohrozil cly vůči EU s tím, že její země mají se Spojenými státy znepokojivé obchodní přebytky. Současný americký prezident vedl obchodní spory s EU také za svého prvního funkčního období. Tehdy zavedl cla na dovoz oceli a hliníku do USA, na což EU odpověděla uvalením cel na různé americké zboží, například motocykly, džíny nebo whisky.
Fiala v posledních týdnech poukazuje na rozdíly ve výši cel na různé výrobky, a to z obou stran. Například dovoz automobilů ze Spojených států do Evropy je podle něj zatížen desetiprocentním clem a naopak z EU do USA to je 2,5 procenta. „Tady je určitá nerovnováha ve prospěch Evropy a v tom si myslím, že je možnost i nějaké strategie pro to vyjednávání,“ uvedl v neděli ministerský předseda.
V sobotu Trump podle očekávání podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na dovoz zboží z Kanady a Mexika a deset procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. Kanada, Mexiko i Čína bezprostředně poté avizovaly odvetná opatření. Peking chce navíc podat stížnost ke Světové obchodní organizaci (WTO).
Trump řekl, že dnes chce telefonicky hovořit s kanadským premiérem Justinem Trudeauem a také „s Mexikem“.