Slovinská státní elektrárenská společnost GEN Energija bude o možné výstavbě dalšího jaderného bloku jednat s francouzskou energetickou skupinou EDF a americkou Westinghouse Electric Company. Tito dva uchazeči zpracují studie proveditelnosti, které posoudí možnost výstavby jednoho nebo dvou bloků o výkonu až 2400 megawattů. Třetí zájemce, korejský podnik KHNP, ztratil o projekt ve Slovinsku zájem.
GEN Energija v prohlášení pro média uvedla, že studie proveditelnosti bude zahrnovat technologické, bezpečnostní a právní aspekty zvažovaného projektu. Korejci však zřejmě nezůstanou zcela venku ze hry. Westinghouse totiž potvrdil, že bude na projektu spolupracovat s jihokorejským stavebním podnikem Hyundai Engineering & Construction. Nabídnout chce svůj standardizovaný reaktor AP1000 o výkonu 1117 MW.
Zájem EDF potvrdil na síti LinkedIn Vakisasai Ramany, viceprezident EDF pro mezinárodní jaderné projekty. „Během příštích šesti měsíců se tato studie zaměří na poskytování technické expertizy pro technologii EPR a posouzení podmínek specifických pro dané místo. V EDF jsme odhodláni podporovat slovinský jaderný program a přispívat k energetické transformaci země,“ uvedl Ramany.
GEN Energija uvedla, že třetí potenciální uchazeč o novostavbu Krško, jihokorejská KHNP, nabídku nepředloží a odstupuje z účasti na projektu. KHNP to prý odůvodňuje „změnou obchodních priorit společnosti“, v jaderné branži se však šíří spekulace, že se jedná o důsledek nedávné dohody o smíru s Westinghousem v otázce licenčních práv a patentů. KHNP sice dostane možnost stavět své reaktory v České republice, ale výměnou za to se vzdá jiných evropských trhů ve prospěch Westinghouse.
Mohlo by vás zajímat
V lokalitě Krško na východě Slovinska je dnes v provozu jediný blok o výkonu 688 MW, který vyrábí elektřinu od roku 1983. Elektrárna vyrostla ještě za éry Jugoslávie, dodavatelem technologie byl Westinghouse. V lednu 2023 schválily slovinské úřady prodloužení provozní životnosti elektrárny Krško o 20 let, tedy do roku 2043.
Slovinská vláda podporuje výstavbu nového bloku, případně i dvou bloků, ve stejné lokalitě. Tento projekt označuje za nejdůležitější strategickou investici do nízkouhlíkového zdroje elektřiny ve Slovinsku, jejímž cílem je zajistit energetickou nezávislost a klimatickou neutralitu. V září 2023 zřídila vláda pracovní skupinu pro koordinaci přípravných činností pro projekt JEK2.
Projektový tým JEK2 v květnu loňského roku po diskusích s potenciálními poskytovateli jaderných elektráren EDF, KHNP a Westinghouse odhadl náklady na různé velikosti reaktorů v rozmezí od 9,3 miliardy eur za blok o výkonu 1000 MW až po 15,37 miliardy eur pro blok o výkonu 1650 MW. Projektový manažer společnosti GEN Energija Bruno Glaser uvedl, že studie technické proveditelnosti budou stát přibližně 8,3 milionu eur.
Podle dřívějších informací má konečné rozhodnutí padnout zhruba za tři roky, předcházet mu má celostátní referendum. Stavební povolení má být získáno kolem roku 2032, stavba by měla být dokončena okolo roku 2040.. Zatímco starý blok elektrárny Krško vlastní napůl chorvatská společnost Hrvatska Elektroprivreda a slovinská GEN Energija, novou elektrárnu mají vlastnit výhradně Slovinci.