Pobřežní větrná farma Baltica je projekt vyvinutý společně společnostmi Polska Grupa Energetyczna (PGE) a Ørsted. Partneři ve společném podniku mají každý po 50 procentech akcií. PGE – financující svou část investic do vzorce projektového financování – získala půjčky od 24 polských a mezinárodních finančních institucí, včetně Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Celkem asi 6 miliard zlotých přijde ve formě půjček od Bank Gospodarstwa Krajowego, z nichž 5,5 miliardy zlotých pochází z Národního plánu obnovy. Společnost Ørsted financuje svou část projektu z vlastního kapitálu.

Pobřežní větrná farma Baltica s celkovou kapacitou až 2,5 GW bude vybudována ve dvou etapách: Baltica 2 s přibližnou kapacitou 1,5 GW a Baltica 3 s přibližnou kapacitou 1 GW. Společnosti Ørsted a PGE plánují dodat druhý blok větrného parku Baltica do konce roku 2027 a třetí blok větrného parku Baltica do roku 2030.

„Rok 2025 bude průlomem v polské ekonomice a průlomem ve velkých investicích, včetně těch, které jsou realizovány v energetickém sektoru. Energie nám poskytne jistotu a impuls pro hospodářský rozvoj. Tato významná investice, jedna z největších v historii Polska, je součástí velkého projektu, v jehož rámci bude do roku 2040 vybudováno 18 GW kapacity v oblasti větrné energie na moři. Polsko může být lídrem v růstu, lídrem v evropském optimismu a investiční dynamice. Díky levné a čisté energii z větrných farem na moři bude Polsko konkurenceschopné se všemi ekonomikami na světě, a to je zpráva, kterou by měl slyšet každý, protože je to dobrá zpráva pro každého příjemce energie v Polsku,“ prohlásil polský premiér Donald Tusk. 

„Jsem potěšen touto spoluprací s dánskou stranou, která je podle mého názoru příkladná v evropském měřítku, a jsem přesvědčen, že celá Evropa na ni bude moci pohlížet se závistí a my na ni můžeme být hrdí,“ dodal premiér Tusk.

Mohlo by vás zajímat

Infografika: PGE

„Větrná farma Baltica 2 na moři, největší projekt tohoto typu, který v současné době probíhá v Baltském moři, umožní diverzifikaci výroby elektřiny v Polsku. Zvýší energetickou bezpečnost a poskytne čistou a levnější energii. Tato investice je významným krokem v polské energetické transformaci a je významným stimulem pro hospodářský rozvoj, který může přilákat nové investice do celé polské ekonomiky a pomoci vytvořit nová pracovní místa,“ řekl generální ředitel PGE Dariusz Marzec.

„Rozvoj větrné energie na moři je klíčovým prvkem pro polskou energetickou transformaci, která posílí energetickou bezpečnost země. Jsme velmi hrdí na to, že navzdory makroekonomickým výzvám jsme my a náš partner PGE dosáhli tohoto důležitého milníku tím, že jsme spojili kompetence největšího polského výrobce elektřiny s 30 lety zkušeností společnosti Ørsted jako globálního lídra v oblasti rozvoje větrných elektráren na moři. Jako největší polský projekt v oblasti obnovitelných zdrojů energie bude druhý blok JE Baltica stát v čele přechodu Polska na zelenou energii, bude vyrábět zelenou elektřinu, která uspokojí potřeby přibližně 2,4 milionu polských domácností a dodá první elektřinu v roce 2027,“ uvedla Agata Staniewska-Bolesta, generální ředitelka společnosti Ørsted Offshore Poland.

„Financování energetické transformace je jedním z klíčových úkolů Bank Gospodarstwa Krajowego. Významnou roli v tomto procesu hrají prostředky z Národního plánu obnovy, ze kterých naše banka poskytuje úvěry na konkrétní projekty. Jsme rádi, že se PGE připojuje ke skupině příjemců s ambiciózní investicí, větrnou farmou Baltica 2 na moři. V rámci dvou smluv získá PGE z úvěrů NPR přibližně 5,5 miliardy zlotých. Naše banka také poskytla PGE další úvěr ve výši 530 milionů zlotých. V tomto projektu jako polská rozvojová banka realizujeme naše poslání zvyšovat energetickou bezpečnost Polska a zároveň využívat fondy Evropské unie,“ komentoval generální ředitel Banky Gospodarstwa Krajowego Mirosław Czekaj.

Větrná farma Baltica na moři bude vybudována v polské části Baltského moře mezi městy Łeba a Ustka. Vzdálenost od nejbližších větrných turbín k pobřeží bude minimálně 25 km. Pozemní infrastruktura nezbytná pro fungování větrné farmy Baltica na moři se bude nacházet v obci Choczewo.

Stavební práce na moři budou zahájeny v roce 2025 po odstranění balvanů z mořského dna. V roce 2026 začnou partneři instalovat monopilotové základy, exportovat kabely a pobřežní rozvodny. Po dokončení těchto etap proběhne instalace propojovacích kabelů mezi základy a offshore rozvodnami.

Rok 2027 přinese instalaci větrných turbín. Současně budou provedeny komplexní testy všech kabelů a elektrických komponent a následně zprovoznění celé infrastruktury. To umožní dodávat první zelenou energii do polského energetického systému v roce 2027.

Se 107 turbínami o celkové kapacitě 1,5 GW bude větrná farma Baltica 2 na moři schopna dodávat zelenou energii do více než 2,5 milionu domácností v Polsku, čímž významně přispěje k transformaci polského energetického sektoru.

Společnosti PGE a Ørsted již začaly budovat infrastrukturu připojení na pevnině. Uzavřely také smlouvy na všechny potřebné komponenty pro zahájení výstavby druhého bloku větrné elektrárny Baltica na moři a podepsaly všechny dohody týkající se instalace – základy, kabely, turbíny a pobřežní rozvodny. Partneři mají všechna potřebná stavební povolení. Pro účely instalace turbín podepsali smlouvu o pronájmu přístavních oblastí v Gdaňsku. V Ustce vznikne provozní a údržbová základna PGE, která bude využívána během provozní fáze větrné farmy.