Pokles spotřeby zemního plynu v Česku se zastavil. Jak uvedl vlastník největší distribuční sítě GasNet, v loňském roce jeho plynovody proteklo celkem 59,16 terawatthodiny (TWh) plynu, což je o 0,45 TWh více než v předchozím roce. Vedle „fosilního“ zemního plynu se v síti začíná pomalu také objevovat biometan, který do sítě dodává zatím sedm bioplynových stanic.

„Za zvýšením stojí zejména spotřeba v segmentu velkých a středních odběratelů, jako jsou průmyslové podniky, chemické závody nebo energetické podniky a teplárny,“ říká Andrzej Martynek, generální ředitel skupiny GasNet. Sílí totiž trend odchodu od uhlí k ekologicky přijatelnějšímu zemnímu plynu. Na distribučním území GasNetu se nachází přes sto větších odběratelů, kteří projevili zájem nahradit zdroj na uhlí zemním plynem.

Co se týká domácností, GasNet přijal v loňském roce 9831 nových žádostí o připojení, což bylo o 30 procent více než v roce 2023. Počet nově vzniklých odběrných míst po započtení domácností, které obnovily odběr plynu, dosáhl celkového počtu 14 084. Nejvíc nových odběrných míst vzniklo loni ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde lze nejvíc pozorovat výstavbu nových domů a bytů.

Od loňského září platí zákaz kotlů na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Náhradou může být právě plynový kotel. Kromě relativně nízkých pořizovacích nákladů patří mezi jeho výhody – oproti jiným alternativám, jako jsou tepelná čerpadla – rychlé a snadné připojení k distribuční soustavě. „Řada domů má už plynovodní přípojku postavenou, ale nevyužívá ji. Evidujeme zhruba 250 tisíc takových přípojek, které se nachází zejména na území, kde se doteď topilo převážně pevnými palivy,“ dodává Andrzej Martynek.

Mohlo by vás zajímat

Roste také počet připojených biometanových stanic. Loni začala vtláčet tento obnovitelný plyn do sítě GasNetu sedmá výrobna. Celkově v loňském roce dodaly všechny výrobny biometanu na distribučním území společnosti přes 57 GWh energie, což představuje zhruba jednu tisícinu z celkového množství plynu dodaného zákazníkům. Do budoucna však toto množství poroste, dle analýzy ministerstva životního prostředí to může být až 5,5 TWh (490 milionů m3) k roku 2030.

GasNet spravuje síť plynovodů o délce 65 tisíc kilometrů, působí ve většině krajů s výjimkou Prahy a Jižních Čech. Obsluhuje 2,23 milionu odběrných míst. Majoritní 55procentní podíl v GasNetu od loňského srpna nepřímo vlastní ČEZ, zbývající podíl drží British Columbia Investment Management Corporation a Allianz Capital Partners.