Stát loni vyplatil politickým stranám a hnutím na příspěvcích 636,4 milionu korun, ve srovnání s rokem 2023 to bylo o 90,6 milionu korun víc. K meziročnímu nárůstu přispělo vyplacení příspěvku na úhradu nákladů za evropské volby, který pro všechny strany dohromady dosáhl 85,7 milionu korun. Největší příspěvek loni získalo hnutí ANO, kterému stát zaplatil 176,1 milionu korun, druhá ODS dostala 97,5 milionu korun. Vyplývá to z informací, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo financí.
Třetí největší příspěvek získali Starostové a nezávislí (STAN), kterým stát vyplatil 80,7 milionu korun. Následovaly KDU-ČSL s příspěvkem 58,8 milionu korun, SPD, která dostala 45,3 milionu korun, Piráti s 41,7 milionu korun a TOP 09 s 36,9 milionu korun. Z uskupení nezastoupených ve Sněmovně dosáhly na největší příspěvek KSČM a SOCDEM, kterým stát vyplatil 21,1 milionu korun, hnutí Přísaha dostalo 18,8 milionu korun.
Stát přispívá stranám na činnost podle počtu zastupitelů a zákonodárců, podle výsledku v posledních sněmovních volbách a také na provoz jejich institutů. V roce, kdy se konají celostátní volby, mají úspěšné strany také nárok na příspěvek na volební náklady.
Příspěvek na činnost zahrnuje stálý příspěvek a příspěvek na mandát. Stálý příspěvek činí ročně šest milionů korun pro stranu a hnutí, které získaly v posledních sněmovních volbách tři procenta hlasů. Za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů obdrží strana a hnutí ročně 200 tisíc korun. Příspěvek se dál nezvyšuje po dosažení pěti procent hlasů.
Mohlo by vás zajímat
Příspěvek na mandát poslance a senátora činí ročně 900 tisíc korun a na mandát člena zastupitelstva kraje a člena zastupitelstva hlavního města Prahy 250 tisíc korun. V roce konání voleb do Sněmovny, Senátu, zastupitelstva kraje nebo zastupitelstva hlavního města se propočítávají roční státní příspěvky za každé volební období zvlášť.
Nárok na příspěvek na podporu činnosti politického institutu vzniká straně a hnutí, jejíž alespoň jeden poslanec byl zvolen za danou stranu a hnutí alespoň ve dvou z posledních tří po sobě jdoucích volebních období Sněmovny včetně probíhajícího volebního období. Ročně činí desetinu z celkové výše příspěvku na činnost.
Příspěvek na uhrazení volebních nákladů se vyplácí podle volebního výsledku v daném roce. V případě evropských voleb se každé straně, hnutí nebo koalici, které získaly nejméně jedno procento hlasů, vyplatí 30 korun za každý odevzdaný hlas.