„Naše setkání je velmi důležitou událostí v evropské i světové politice. Věřím, že svět, Polsko, Švédsko – my všichni se k této výzvě postavíme nejen prostřednictvím zvýšených výdajů, spolupráce našich průmyslových odvětví, společného vzdělávání, členství v aliancích, ale také prostřednictvím vhodné podpory Ukrajiny, abychom mohli vést svět ke spravedlivému míru, míru pro budoucí generace. To nás spojuje – mnoho let spolupráce se Švédskem a mnoho let budoucnosti našeho přátelství,“ řekl místopředseda polské vlády a ministr obrany Władysław Kosiniak – Kamysz po setkání s ministrem obrany Švédska Pålem Jonsonem.
Władysław Kosiniak – Kamysz navštívil Švédsko v uplynulých dnech. Švédsko, které se nedávno stalo členem NATO, posiluje spolupráci s Polskem v mnoha oblastech. Dohoda o strategickém partnerství podepsaná v listopadu 2024 vyústila v iniciativy, jako je Combined Task Force Baltic nebo mise NATO „Baltic Sentry“, které jsou klíčové pro bezpečnost regionu Baltského moře.
„V pobaltském regionu vykonávají velení tři země. Jedná se o důležitou iniciativu, která zahrnuje vytvoření nového velitelského střediska. Polsko je v tomto ohledu velmi důležitým partnerem. Stejně tak je v tomto procesu klíčové Švédsko. Uskutečňujeme to, co se stalo na konci listopadu – podpis dohody o strategickém partnerství našimi premiéry. To platí i tehdy, když bylo vydáno prohlášení o vytvoření mise na obranu Baltského moře, ´Baltic Sentry´. Pobaltské státy a další země se k této misi připojují. Doufáme také v mnoho dalších přistoupení. Diskutovali jsme o tom, stejně jako o podpoře této mise mezi ostatními členy NATO. Touto otázkou se budeme chtít zabývat i na nejužším zasedání ministrů zemí NATO v Bruselu. Tato mise v Baltském moři je důležitá vzhledem k obchodním trasám, kritické infrastruktuře, dodavatelským řetězcům – především energetickým. To vše musí být řádně chráněno,“ poznamenal po jednání šéf polského ministerstva obrany.
Hlavními tématy jednání se švédským ministrem obrany Pålem Jonsonem byla mimo jiné spolupráce obranného průmyslu, bezpečnost v Baltském moři a ochrana kritické infrastruktury. Během tiskové konference ministři zdůraznili význam spolupráce v rámci NATO a pokračování podpory Ukrajiny.
Mohlo by vás zajímat
„Vše, o čem jsme hovořili, je spojeno s nárůstem výdajů. Polsko a Švédsko jsou příkladem těch zemí, které nejen splňují hranici 2 procent výdajů na obranu, ale překračují ji, čímž ukazují, že jsou pevnými spojenci, s vlastními nápady a odhodláním a vědí, že bez bezpečnosti je všechno nic. Pokud jsou takoví, pro které bezpečnost není nejdůležitější, pak bych chtěl říci, že bez bezpečnosti se vše stává ničím. Bez jistoty není vzdělání, zdravotnictví, ekonomický pokrok. Je pro nás nutností zvýšit výdaje na obranu. Jsem rád, že Polsko, Švédsko, pobaltské státy – tyto severní země Evropské unie, mezi které se v tomto případě můžeme počítat – splňují tento požadavek a ukazují, jak udržovat dobré transatlantické vztahy,“ doplnil Kosiniak – Kamysz.
Součástí návštěvy bylo také setkání se zástupci obranného průmyslu obou zemí. Jednání se dotkla mimo jiné společných projektů a možnosti větší podpory Ukrajiny čelící ruské agresi.
„Spolupráce Polska a Švédska, stejně jako podpora Ukrajiny, jsou témata, která nás v posledních letech spojují. Dary, vybavení, školení – o tom všem jsme dnes diskutovali během našeho setkání. Jsme připraveni Ukrajině dále pomáhat. A o ničem nemůže být rozhodnuto pro Ukrajinu bez zapojení Ukrajiny. Všechny politické diskuse, které vedeme, vždy berou v úvahu působení Ukrajiny, její svobodu a nezávislost. Je důležité být připraven i na ty nejobtížnější scénáře. Toho lze dosáhnout pouze prostřednictvím koordinace všech akcí,“ řekl polský ministr obrany během tiskové konference.
Władysław Kosiniak – Kamysz dodal, že ministerstva obrany obou zemí brzy připraví následující dokumenty: Akční plán pro minisvazky obrany Polska a Švédska na léta 2026 – 2027, Plán bilaterální vojenské spolupráce a Seznam společných iniciativ pro rozvoj obranného průmyslu.