I když zastavení tranzitu ruského plynovodu přes Ukrajinu nepředstavuje pro Evropskou unii bezprostřední riziko dodávek, mohlo by v krátkodobém horizontu přispět k tržním tlakům na LNG. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Globální trhy se zemním plynem zůstanou podle IEA v roce 2025 napjaté, protože poptávka nadále roste a nabídka se rozšiřuje pomaleji než před pandemií a energetickou krizí, uvádí čtvrtletní zpráva IEA o trhu s plynem.
Zpráva, která poskytuje důkladný přehled vývoje na trhu v roce 2024 a výhled na rok 2025, uvádí, že trhy se v loňském roce posunuly směrem k postupnému obnovení rovnováhy po nabídkovém šoku, který následoval po totální ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Globální plynová bilance však zůstává křehká, což zdůrazňuje potřebu větší mezinárodní spolupráce s cílem zvýšit bezpečnost dodávek plynu.
Díky rychle rostoucím trhům v Asii vzrostla celosvětová poptávka po plynu v roce 2024 o 2,8 procenta, tedy o 115 miliard metrů krychlových (bcm), což je výrazně nad průměrným tempem růstu 2 procenta v letech 2010 až 2020. Podprůměrný růst produkce zkapalněného zemního plynu (LNG) zároveň udržoval dodávky napjaté, zatímco extrémní povětrnostní jevy přispěly k napětí na trhu. Podle zprávy se očekává, že podobná dynamika bude přetrvávat i v roce 2025, než dorazí vlna nových exportních kapacit LNG v čele se Spojenými státy a Katarem, která má být uvedena do provozu v průběhu druhé poloviny tohoto desetiletí.
Mohlo by vás zajímat
Geopolitické napětí nadále zvyšuje volatilitu cen na trzích s plynem. Ačkoli zastavení tranzitu ruského plynu potrubím přes Ukrajinu k 1. lednu 2025 nepředstavuje pro Evropskou unii bezprostřední bezpečnostní riziko pro dodávky, mohlo by v roce 2025 zvýšit evropské požadavky na dovoz LNG a dále zpřísnit základy globálního trhu. Varuje, že zranitelnost Moldavska je výrazně větší než zranitelnost EU, což vyžaduje úzkou koordinaci mezi Moldavskem a jeho regionálními a mezinárodními partnery, aby byla zajištěna bezpečnost dodávek energie během zimy.
Vzhledem k přísnějším základům trhu se předpokládá, že růst globální poptávky po plynu letos zpomalí pod 2 procenta. Stejně jako v roce 2024 bude růst z velké části podpořen trhy v Asii, přičemž se očekává, že tento region bude představovat více než polovinu nárůstu celosvětové poptávky po plynu.
„Fundamenty na trhu s plynem se za poslední rok zlepšily, ale prozatím stále pozorujeme značné napětí kvůli rostoucí poptávce a utlumenému růstu kapacity LNG. Zvýšená geopolitická nejistota zvyšuje rizika,“ řekl Keisuke Sadamori, ředitel IEA pro energetické trhy a bezpečnost. „I když se mezinárodní spolupráce v oblasti bezpečnosti dodávek plynu od začátku nedávné energetické krize rozšířila, je zapotřebí většího úsilí ze strany odpovědných producentů a spotřebitelů, kteří by měli posílit své společné úsilí o posílení architektury pro bezpečné a zabezpečené globální dodávky plynu,“ doplnil.
V návaznosti na dlouhodobou práci IEA v oblasti bezpečnosti dodávek plynu zřídila IEA stálou pracovní skupinu pro bezpečnost zemního plynu a udržitelných plynů (GWP) v rámci Stálé skupiny pro mimořádné otázky, jejímž cílem je usnadnit výměnu dat a informací mezi svými členy a podporovat dialog mezi producenty a spotřebiteli.
V dubnu 2025 IEA svolá Mezinárodní summit o budoucnosti energetické bezpečnosti, který pořádá vláda Spojeného království. Summit se bude zabývat tradičními i nově vznikajícími riziky souvisejícími s energetickou bezpečností, včetně zemního plynu.