Maďarsko zvýší své roční dodávky plynu na Slovensko o více než 900 milionů, tedy téměř o 1 miliardu metrů krychlových. Oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán po svém setkání se slovenským protějškem Robertem Ficem v Bratislavě.
„V Bruselu si ještě nevšimli, že se svět změnil. Místo války a sankcí potřebujeme mír a levnou energii. O tom jsme dnes diskutovali s premiérem Ficem,“ oznámil Viktor Orbán na sociální síti Facebook.
Oznámení není překvapivé, protože maďarský provozovatel přenosové soustavy FGSZ minulý týden oznámil, že od 1. dubna trvale zvýší svou nepřerušitelnou přepravní kapacitu plynu pro propojovací bod Vel’ké Zlievce/Balassagyarmat slovensko-maďarský hraniční přechod přesně o 0,9 miliardy m3 na 3,5 miliardy m3 ročně.
V pondělí se Robert Fico setkal v Ankaře s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem, aby diskutovali o tom, jak nahradit ztracený ukrajinský tranzit plynu přes TurkStream. Prezident Erdogan podpořil myšlenku zvýšení dodávek plynu na této trase. Erdogan Ficovu iniciativu podpořil, ale musí se zapojit i Rusko a potvrdit, zda je připraveno zvýšit objem na této trase.
Mohlo by vás zajímat
O tranzitu plynu hovořil se svým bulharským kolegou také maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.
„Georg Georgiev mě ujistil, že Bulharsko se bude i nadále chovat jako spolehlivá tranzitní země, což jsem přivítal s ujištěním, zejména s ohledem na fyzické, politické a finanční útoky na plynovod v nedávné minulosti,“ uvedl Péter Sijjártó na Facebooku.
Zcela odlišná situace je v Moldavsku a Podněstří, proruském separatistickém regionu Moldavska. Desítky tisíc lidí v Podněstří jsou od 1. ledna bez plynu a zimního vytápění. Je to však součást místní politické hry s menším dopadem na trh EU s plynem.
Zatímco Rusko a Ukrajina také trpí značnými ztrátami, šance na obnovení tranzitu je stále menší. Zejména nabízí velké příležitosti pro některé další hráče, jako jsou USA na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG).
V roce 2024 proteklo přes Ukrajinu přibližně 15 miliard metrů krychlových (bcm) ruského plynu. Většina z nich putovala na Slovensko a dále do EU, zbytek do Moldavska. Tato částka představuje méně než 6 % celkového dovozu plynu do EU v daném roce.
Maďarsko již dříve přešlo na obchvatovou trasu, především přes TurkStream pro příjem ruského plynu a Polsko přestalo nakupovat ruský plyn po ruské invazi na Ukrajinu na začátku roku 2022. Rakousko také obdrželo určitou částku přes Slovensko, ale podařilo se mu najít i alternativní trasy přes Itálii a Německo a OMV v prosinci 2024 vypověděla smlouvu s Gazpromem. Ukončení tranzitu ukrajinského plynu tak nejvíce postihlo Slovensko a Moldavsko.