Cena ropy klesla pod 30 dolarů za barel, což se také projevuje v našich peněženkách. Jak na levné ropě vyděláváme?
1. Rychleji se nám zvyšují reálné mzdy
Ropa je jednou ze základních surovin, kterou moderní ekonomika potřebuje ke svému rozvoji a tvoří jeden z hlavních dovozních artiklů (nebo exportních v případě, že se jedná o ropnou velmoc). Ropné produkty jsou nejen zásadní v dopravě, ale jsou základní surovinou pro výrobu mnoha dalších výrobků: například plastů, vyrábějí se z nich také některé léky či pesticidy.
Cena ropy se tak může výrazně projevit na inflaci v celé ekonomice, v roce 2015 však poslala ceny dolů: „Levná ropa je nepochybně silným deflačním tlakem. V roce 2015 zásadně přispěla třeba k tomu, že se ceny průmyslových výrobců propadly o celá 3,2 procenta, tedy nejvíce v historii ČR,“ uvedl analytik Roklen24 Lukáš Kovanda s tím, že takzvaná jádrová inflace – tedy korigovaná inflace bez pohonných hmot – dosahovala v prosinci 1,4 procenta, což je největší úroveň od roku 2008. Nízká cena ropy se tak projevuje na celkové inflaci, která podle údajů ČSÚ dosáhla v minulém roce 0,3 %, zatímco mzdy nám nominálně vzrostly o 3,8 %, reálný růst mezd tak činil 3,4 %. Díky levné ropy tak v podstatě vyděláváme více.
Tip: ANALYTICI: ROPA MŮŽE BÝT I ZA 10 DOLARŮ ZA BAREL
2. Pohonné hmoty
Ceny pohonných hmot u nás v posledních měsících drasticky klesají. Čerpací stanice sice snižují ceny méně než odpovídá současným cenám ropy, i tak je však pokles velmi výrazný. Zatímco ještě v červenci dosahovala průměrná cena pohonných hmot (benzinu a nafty) výše 32,14 Kč za litr, tak v pátek se nafta prodávala za průměrných 26,12 Kč za litr, nejprodávanější benzin Natural 95 byl k dostání za průměrných 27,75 Kč. Analytici očekávají, že by ceny pohonných hmot mohly klesnout i pod 25 Kč za litr.
3. Levnější letenky
Cena ropy výrazně vstupuje také do cen letenek. Letecká přeprava zlevňuje, což se projevuje především na dálkových letech. A tento rok bude pro cestovatele velmi pozitivní: „Letošní rok přinese rekordní snížení cen,“ řekl ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Podle něj by zpáteční letenky do Asie či Spojených států mohly být v tomto roce k dostání za méně než 10 000 Kč.
Zatímco však cena letenek klesá, tak se levná ropa téměř neprojevila na ceně palivových příplatků, u kterých průměrná cena spíše stagnovala. Letecké společnosti argumentují, že v tomto poplatku mají mnohem více variabilních nákladů – nejen samotnou ropu.
Arsen Lazarevič